Co jakiś czas zarówno w Internecie, jak i tradycyjnych mediach, pojawiają się reklamy i zachęty firm, oferujących swoje usługi związane z „czyszczeniem” BIK’u. Pojawiają się także programy naprawcze, które zapewniają poprawienie historii kredytowej. Trafiają one często na podatny grunt, bowiem ilość osób mających na sumieniu drobniejsze i większe grzeszki w spłacaniu zobowiązań jest dosyć duża. Dobry scoring w BIK to podstawa by wziąć kredyt, nie wspominając o uzyskaniu takiego, który nas najbardziej interesuje. Wszystkie genialne programy „czyszczące” BIK, czyszczą tylko Twój portfel z gotówki.

Ostatnio napisał do mnie  jeden z przedstawicieli takiej firmy, która przeprowadza czyszczenie BIKu. Poprosiłem o komentarz specjalistę w tym zakresie Krzysztofa Iwana, współzałożyciela Spółdzielni Doradców Kredytowych ANG, prelegenta na Kongresach Mieszkaniczników, z którym współpracuję już ponad 8 lat w zakresie pozyskiwania kredytów bankowych. Tak dla przypomnienia, POD TYM LINKIEM znajdziesz mój wywiad z Krzysztofem:

„Nie zamierzam nikogo czarować i mamić cudownymi „lekami”. Zależy mi na tym abyście uzyskali kredyt ale cudów z historią BIK nie ma.. Co musisz wiedzieć by nie dać się oszukać?

Oto lista wskazówek:

  1. Spłacasz zobowiązanie – zawsze będzie widoczne w BIK, bez względu czy spłacasz je terminowo czy nie.

  2. Nikt nie sprawi, trakcie spłaty zobowiązania, że wpis w BIK zniknie. Żadne zabiegi prawne, „magiczne” dyskusje z bankami nie sprawią, że bank wykreśli Cię z BIK.

  3. Po spłaceniu, zobowiązania są nadal widoczne w BIK. Budują one Twoją wiarygodność kredytową, pod warunkiem że były prawidłowo obsługiwane.

  4. Jeśli historyczne zobowiązania były źle obsługiwane to obniżają prawdopodobieństwo uzyskania kredytu obecnie i w najbliższej przyszłości

Jakie są propozycje firm czyszczących BIK? Jak wygląda sytuacja obecnie?

Żadna firma nie posiada możliwości usunięcia złej historii kredytów wciąż aktywnych!!!! Pamiętaj o tym, zanim ulegniesz reklamom i opłacisz fakturę!

Taka firma może w Twoim imieniu wystąpić do banku z żądaniem cofnięcia zgody na przetwarzanie danych, ale po wygaśnięciu zobowiązania. Może to zrobić, ale nie musi. Wszystko zależy od tego jak bardzo „zamieszaliśmy” spłacając kredyt.

Zastanów się czy do tak prostej czynności potrzebna jest pomoc prawna i opłacanie faktur za taką usługę?!

Firmy prawnicze – tak – oszustwo klientów – nie

Czy jestem przeciwny istnieniu firm, które się tym zajmują?? Nie, absolutnie nie.

Podobnie jak w każdej innej sprawie, zwłaszcza skomplikowanej, pomoc prawna może okazać się konieczna, aby bezproblemowo przebrnąć przez zawiłości procedur i walczyć z bezduszną machiną urzędniczą. Zdarza się często, że widniejesz „na czarno” w BIK nie do końca ze swojej winy. Czasami może tylko poprzez własne niedopatrzenie, zaniedbanie lub błąd systemu. Wtedy warto rozważyć zwrócenie się o pomoc do firmy prawniczej, która nie tylko wie jak, ale także jakim językiem rozmawiać w Twoim imieniu z bankiem.

Zapamiętaj!

Podsumowując – nie istnieją żadne cudowne i magiczne sztuczki na czyszczenie BIK’u i poprawę historii kredytowej. Pomoc firm prawniczych może okazać się czasami konieczna, ale zwracaj uwagę na to za co i ile płacisz, Warto by w ostatecznym rozrachunku nie okazało się, że w czasie wycieczki na Saharę kupiłeś za grube tysiące folię z piaskiem. Będzie to zapewne najdroższa folia jaka w życiu kupiłeś”.

Krzysztof Iwan