Ostatnio na jednym z fanpage’y na Facebook inwestorzy poruszyli temat, że skoro przy FLIPach sprzedajemy mieszkanie z zabudowaną kuchnią na wymiar i ze sprzętem AGD, to powinnyśmy w ramach DG wystawiać rachunek/fakturę za sprzedaż sprzętu AGD, mebli lub oświetlenia, ponieważ nie jest to składową częścią nieruchomości i przez to naliczać VAT na powyższe wyposażenie. Czyli nieruchomość bez VAT, a osobno wyposażenie z VAT.

Czy mógłbyś wypowiedzieć się ten temat w związku z Twoim doświadczeniem?

O odpowiedź poprosiłem zaprzyjaźnioną Kancelarię Radców Prawnych www.chudzik.pl

Dzień dobry,

Udzielając odpowiedzi na zadane pytanie, dotyczące opodatkowania wyposażenia lokalu mieszalnego przy jego sprzedaży, należy odwołać się do artykułu 43 ust.1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Na jego podstawie należy stwierdzić, iż zwolnienie od podatku obejmuje jedynie sprzedaż mieszkania, natomiast wyposażenie dodatkowe (w tym np. AGD) nie jest nim objęte. Elementy  wyposażenia lokalu nie stanowią jego części składowych, gdyż nie są w sposób trwały związane z bryłą lokalu. Zgodnie z art. 51§1 Kodeksu cywilnego, należy je określić mianem przynależności potrzebnymi do korzystania z rzeczy głównej zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku.

Należy zatem zauważyć, że chociaż w takich przypadkach przedmiotem każdej transakcji jest jeden towar (lokal mieszkalny), to dla celów podatku od towarów i usług dochodzi do kilku dostaw. Konsekwencją tego jest fakt, iż nie mogą być opodatkowane tą samą stawką co obowiązująca dla sprzedaży tego lokalu.

W związku z powyższym, przedmioty transakcji powinny zostać opodatkowane, według zasad właściwych dla rzeczy danego rodzaju. Powyższe potwierdza stanowisko wyrażone w interpretacji  indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 9 czerwca 2015 r. (ITPP2/4512-288/15-AP), wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 grudnia 2010 r., sygn. akt I FSK 2067/09 czy wyroku WSA w Gdańsku z dnia 9 marca 2016 roku, sygn. I SA/Gd 45/16.

Oczywiście w praktyce występują sytuacje, w których przy umowie sprzedaży mieszkania nie zostaje wskazany wprost m.in. sprzęt AGD, jednakże jest to postępowanie budzące wątpliwości oraz niebezpieczeństwo dla podatnika (m.in. z uwagi na zaliczenie zakupu sprzętu AGD do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności), a zatem odradzamy taką praktykę.

Z poważaniem / Kind regards,

Michał Przybysz

aplikant radcowski | legal trainee 

Incoming search terms:

  • umowa przedwstępna Na sprzęt domowy