Zapewne wiele osób zastanawia się, czy warto jeszcze inwestować w nieruchomości? Na rynku pojawiło się sporo zmian. Ja jednak zauważam, że ceny nieruchomości na rynku będą się bronić.

A to przemawia za tym, żeby dalej lokować kapitał w nieruchomościach. Naliczyłem prawie dwadzieścia powodów, które przemawiają za tym, aby wybrać nieruchomości. Oto one:

  1. Ustawa deweloperska, zwiększająca koszt produkcji metra kwadratowego mieszkania, sprawi, że deweloperzy nie będą skłonni obniżać cen.
  2. Piętnastu największych deweloperów wypowiedziało się ostatnio, że nie zanosi się na żadne obniżki, poza drobnymi promocjami, a wręcz trzeba liczyć na wzrosty cenowe 4-5% rocznie.
  3. Ci sami deweloperzy określili, że zmniejszają budowę mieszkań, czyli niebawem podaż spadnie. Świadczą o tym także statystki GUS-u za ostatni kwartał br., na których bazujemy.
  4. Cały czas mamy deficyt mieszkań. Heritage Real Estate określił w listopadzie 2018 r., że w Polsce brakuje ponad pół miliona mieszkań. Zostało to potwierdzone w raporcie “UBS Global Real Estate Bubble Index” z października 2021 r..
  5. Wprowadzony Polski Ład podrożył koszt prowadzenia przedsięwzięć, ale jednocześnie rząd planuje dofinansować mieszkania kupującym.
  6. Inwestorzy zagraniczni chętnie u nas inwestują, widząc stosunkowo wysokie zwroty, które można osiągać. A zatem robi się bardzo konkurencyjnie.
  7. Fakt, 80% osób straciło zdolność dotyczącą możliwości kredytowych w porównaniu do poprzedniego roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że 50% z nich straciło połowę zdolności. A poza tym sporo osób gotówkowych nadal lokuje kapitał w nieruchomościach, co traktuje jako alternatywę dla niepewnego Forexa bądź takich produktów, jak obligacje czy lokaty bankowe.
  8. Specjaliści z Citibanku jak i Banku Światowego zapowiadają na ten rok wzrost PKB w okolicach 3,9%, co potwierdza, że w tym roku nie będzie recesji
    w Polsce.
  9. Masa ludzi nie wierzy konkurencyjnym obligacjom po wpadkach z GetBackiem czy Amber Gold. Wolą raczej zabezpieczyć swoje środki, wybierając nieruchomości.
  10. Inflacja powoduje wzrost wartości cen materiałów budowlanych, a także wykończeniowych – zatem metr kwadratowy mieszkania drożeje, nie tanieje.
    kapitał
  11. Profesor Stanisław Gomułka, wypowiadając się na temat problemów kredytobiorców, zauważył, że większość z nich mimo trudności poradzi sobie przez najbliższy rok ze spłatą kredytów.
  12. Banki zapowiadają wakacje kredytowe dla tych, którzy mogą sobie nie poradzić.
  13. Odsetek osób mających problem ze sprzedażą mieszkań i obniżających cenę trafi na agentów, którzy od ręki zarekomendują nabywców-inwestorów. A to, co trafi do internetu, zostanie wyłapane przez systemy monitorujące rynek i przejęte przez inwestorów gotówkowych.
  14. Osobom ze Wschodu, a szczególnie Ukraińcom, trzeba zapewnić dodatkowe mieszkania czy miejsca noclegowe, co skutkuje tym, że trudno nabyć nieruchomość w dobrej cenie. Tworzy to dodatkowy czynnik konkurencyjny.
  15. Wzrost zamożności Polaków sprawia, że chcemy chętniej zmieniać mieszkania i przeprowadzać się do lepszych miejsc, ładniejszych lokali.
  16. Rząd planuje zamienić WIBOR wskaźnikiem Polonia, co obniży koszt raty. POLONIA – zamiennik dla wygaszanego wskaźnika WIBOR – to stawka referencyjna, procentowa, wyznaczana przez Narodowy Bank Polski. Określa średnie oprocentowanie niezabezpieczonych depozytów międzybankowych
    o terminie O/N (overnight), czyli depozytów przyjętych na jeden dzień, z terminem do następnego dnia roboczego.
  17. Według raportu “UBS Global Real Estate Bubble Index” z października 2021 r.. wiele państw na świecie ma problem z wysokimi cenami nieruchomości. Dwucyfrowy wzrost cen zanotowały m.in. Moskwa, Sztokholm oraz miasta wokół Pacyfiku – Sydney, Tokio i Vancouver. Okazuje się jednak, że nawet w tych stolicach państw nie mamy do czynienia z bańką na rynku nieruchomości. Polska natomiast została przedstawiona jako kraj, który ma dobrze wycenione nieruchomości.
  18. W ciągu dekady ceny nieruchomości wzrosły dwukrotnie, ale przeciętne płace również podwoiły swoją wartość.
  19. Żadne inne aktywo w ostatnich 15 latach nie było tak stabilne jak nieruchomości.

Wszystkie te czynniki pokazują siłę cenową nieruchomości. I dlatego zachęcam do inwestowania!

Artykuł pochodzi z 17-tego numeru Strefy Nieruchomości – Magazynu Inwestora

Przeczytaj również: Ponadprzeciętność, czyli recepta na biznes i życie