Polecam do przeczytania książkę Pomysł na wynajem, autorstwa Sławka Muturi, w której trzydziestu właścicieli nieruchomości opisuje swoje doświadczenia w inwestowaniu i najmie nieruchomości. Niektórzy z nich wybierają grupę docelową wśród klientów z „wyższej półki”, inni decydują się na klientów mniej zamożnych, jeszcze inni – studentów.
Z każdą z tych grup może wiązać się określone ryzyko pod kątem wynajmu nieruchomości – oczywiście w niektórych przypadkach większe, w innych mniejsze.

Aby dobrze zabezpieczyć się przed nieuczciwymi najemcami, niektórzy wynajmujący żądają nawet umowy o pracę potwierdzającej dochody, tak aby być w 100% pewnym, że potencjalny najemca będzie regulował swoje zobowiązania w terminie. Inni wynajmujący nie decydują się na remont swojego mieszkania, a potem kierują swoją ofertę do studentów, którzy nie są zbytnio wymagający.

Z tym, że wybierając takie rozwiązanie, musisz być świadomy, że nie uzyskasz od takich lokatorów wysokich stawek najmu. Jeszcze inni remontują i wyposażają swoje mieszkanie w „wysokim standardzie”, a następnie wynajmują je osobom bardzo zamożnym za wysokie stawki, dobrze na tym zarabiając.

To Ty, jako osoba wynajmująca, musisz zdecydować, do której grupy docelowej będziesz trafiał. Studentów jest dość łatwo pozyskać, ale niekoniecznie zawsze będą dobrymi i rzetelnymi najemcami, natomiast dobrze płacą ci, którzy dobrze zarabiają, którzy chcą mieszkać w mieszkaniu wyposażonym w „wysokim standardzie”, ale wtedy wiąże się to z tym, że będziesz musiał więcej zainwestować w swoją nieruchomość.