Możesz pokusić się o pewne elementy infrastruktury technicznej – rozwiązań niedostępnych powszechnie – aby uatrakcyjnić swoją nieruchomość; na przykład zamontować instalację alarmową lub instalację inteligentnego mieszkania, która sprawi, że o określonej porze rolety w oknach będą same się otwierać.
Ogrzewanie może pracować w takiej temperaturze jaką ustalisz. Można także skorzystać z jeszcze bardziej zaawansowanych rozwiązań, typu inteligentna lodówka, która będzie Cię informować, czego w lodówce brakuje, a gdy jesteś na mieście, żebyś mógł kupić brakujące produkty. Istnieją już lodówki, które automatycznie łączą się z wcześniej zdefiniowanym sklepem internetowym i zamawiają produkty, których brakuje, a towar zamówiony przychodzi we wskazane miejsce, np. do pracy, o określonej porze, tak abyś mógł je odebrać i przechować do powrotu do domu – takie rozwiązania obecnie nie są już drogie.
W zakresie rozwiązań inteligentnego domu, polecam polskie produkty. Centrala takiego rozwiązania kosztuje nie więcej niż 2 000 zł, a do takiej centrali można „podpinać” także inne rozwiązania, moduły, które będą zarządzać innymi częściami Twojego domu.
Innym przykładem może być przyciemnianie oświetlenia.
Do zarządzania tym systemem wystarczy prosta aplikacja, instalowana w telefonie. Twoje mieszkanie może Cię miło przywitać gorącą kąpielą, którą automat Ci przygotuje; może na Ciebie czekać gotowa filiżanka kawy po powrocie do domu, a robot odkurzający może w odpowiednim momencie posprzątać Ci mieszkanie. Rozwiązania, które są obecnie dostępne na rynku, mają technologicznie możliwości zastosowania ich niezależnie, czy poprowadziłeś odpowiednią sieć elektryczną wcześniej, czy nie. Jeżeli zainteresujesz się rozwiązaniami inteligentnego domu, to technicy mogą Ci sugerować, że instalację tą trzeba było zaplanować przed remontem i do każdego punktu poprowadzić oddzielny elektryczny obwód, co oczywiście naraża Cię na koszty. Jeżeli taką teorię słyszałeś, to musisz wiedzieć, że dzisiaj dostępne są rozwiązania, które możesz zastosować już po wykonanym remoncie. Odpowiednie mikrochipy są montowane w takich miejscach jak gniazdko czy przełącznik – to wszystko współpracuje z centralą i sprawia, że Twoje urządzenia wykonują zaplanowane przez użytkownika czynności.
Jeżeli masz możliwość zamontowania ogrzewania podłogowego, czy nawet paneli słonecznych, to oczywiście powinieneś z tego skorzystać – wszystko zależy do jakiej grupy docelowej będziesz trafiał i kogo chcesz przyciągnąć. Możesz być pewien, że w tej chwili niewiele mieszkań ma rozwiązania (przynajmniej w starszym budownictwie) ogrzewanej podłogi, nie mówiąc już o „solarach”, które dają Ci darmową energię i sprawiają, że Twoje mieszkanie jest dodatkowo ogrzewane.
Oczywiście, wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale te koszty mogą się w przyszłości odpowiednio zwrócić. To jest tylko kwestia matematycznego uzasadnienia – umówienia się z wykonawcą, poproszenia go o odpowiednie wyliczenia dla Twojej posesji i sprawdzenia, w jakim czasie inwestycja się zwróci.
Ponadto, należy zadać pytanie, czy masz możliwość zastosować w swoim mieszkaniu kominek, co umożliwiają niektóre mieszkania. Taki kominek, szczególnie w mieszkaniu powyżej 70 m2 dodaje uroku i sprawia, że mieszkanie upodabnia się do domu. Nie wspomnę o specjalnym nagłośnieniu, które będzie uprzyjemniać codzienne przebywanie w domu. Nie chodzi tylko o oglądanie telewizji, ale również o słuchanie muzyki, dostępnej we wszystkich pomieszczeniach.
Więcej na ten temat możesz poczytać w moim e-booku, który otrzymasz gratis rejestrując się na stronie http://www.zarabiaj-na-nieruchomosciach.pl
Czy warto dużo inwestować w nieruchomość czy jest jakaś kwota do której ma to sens np. do 1/10 wartości mieszkania, czy nie należy na tym oszczędzać bo możemy zarobić?
Ciekawy wpis. Faktycznie elementy takie jak kominek mają ogromny wpływ na wycenę nieruchomości