Lubisz tematy związane z rachunkowością? Ciekawi Cię, jak wygląda księgowość przy flipie rozliczanym przez spółkę?
Podobne zagadnienie interesowało jednego dociekliwego uczestnika WIWN®. Kupił nieruchomość na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (prowadzącą pełną księgowość i będącą VAT-owcem). Planował zrobić w niej remont i odsprzedać ją. Chciał wiedzieć, jak księguje się w spółce zakup nieruchomości na rynku wtórnym oraz wszystkie koszty związane z nieruchomością, takie jak opłata za notariusza, ekipę budowlaną, materiały czy opłaty eksploatacyjne. Zastanawiał się też, co z VAT-em od sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym i czy taka nieruchomość jest towarem handlowym.
Odpowiedzi udzieliła Angelika Bartoszek z biura rachunkowego Studio Podatki.
Zakup nieruchomości, materiały, notariusz, ekipa remontowa księgowane są na kontach zespołu 3 – nie stanowią kosztu do momentu sprzedaży nieruchomości. W momencie sprzedaży wartość nieruchomości wraz z nakładami wyksięgowywana jest z zespołu 3 i księgowana na koncie zespołu 7 – „wartość sprzedanych towarów w cenie zakupu”.
Opłaty eksploatacyjne stanowią koszt w miesiącu poniesienia – należy je księgować na konta zespołu 4.
Na rynku wtórnym wszystkie koszty księguje się w cenie brutto – VAT nie podlega odliczeniu.
Wydatki na nabycie nieruchomości, materiały, ekipę remontową i notariusza nie zwiększają kosztów w momencie wystawienia faktury, tylko w momencie sprzedaży nieruchomości. Do tego czasu ewidencjonowane są na magazynie.
Taka nieruchomość jest towarem handlowym, zazwyczaj korzysta ze zwolnienia z VAT-u – natomiast jest to kwestia do upewnienia się po zapoznaniu się z wszystkimi informacjami dotyczącymi nieruchomości (data wybudowania, data nabycia, nabycie z VAT-em czy bez, zakres prac remontowych).
Dla przypomnienia
Kiedy zakładamy spółkę, musimy zaprowadzić księgi rachunkowe. Znajdują się w nich informacje o przychodach i wydatkach, a także o wszelkich możliwych przepływach finansowych w firmie.
Te kwestie są naprawdę skomplikowane. Najlepiej więc pozostaw je specjalistom od księgowości i nie zaprzątaj sobie tym głowy. Sam(a) skup się raczej na poszukiwaniu okazji inwestycyjnych!
Opracowanie:
studiopodatki.pl
Redakcja:
Katarzyna Szulc
Brak komentarzy