Dostarczenie odpowiednich materiałów do remontu, ustalenie wszystkich szczegółów, takich jak sposób realizacji i rozliczenia to ważne kwestie, o których nie powinniśmy zapominać.

Z ekipą remontową możemy się umówić na dwa sposoby, co do samego rozliczenia i realizacji:

  1. W miarę upływu postępu prac negocjujemy, rozmawiamy, wyceniamy i realizujemy założenia.
  2. Ekipa remontowa z góry wycenia wszystkie koszty prac i ponosi ryzyko w przypadku pomyłki. Dzięki temu znamy zakres prac, możemy na nie przeznaczyć zaplanowaną sumę.

Pierwsza opcja jest dosyć prosta na etapie planowania, choć bardzo angażująca na etapach realizacji. W drugim przypadku jest odwrotnie. Etap planowania zajmuje dużo czasu, natomiast o wiele sprawniej i szybciej przebiega realizacja. Zarówno w pierwszej jak i w drugiej opcji jakość materiałów musi być z góry zastrzeżona. Powinieneś wiedzieć co kupujesz, kto wybiera i gdzie kupuje wszystkie produkty potrzebne do remontu. To zapobiega przed nieporozumieniami wynikającymi np. z faktu kupna materiałów po droższej cenie choć istniała opcja kupna ich taniej.

Spotkałem się z taką sytuacją, gdy remontowałem lokale komercyjne.

Elektryk, wynajęty do położenia sieci elektrycznej zapewnił, że będzie kupował narzędzia i komponenty po hurtowych cenach. Niestety okazało się, że hurtowe ceny były o 25% wyższe od cen, które można było uzyskać na Allegro. Cóż to za ceny hurtowe?

Aby uniknąć takich sytuacji należy sporządzić kosztorys.

Jak stworzyć kosztorys?

Do planowania kosztorysu, już niedługo na mojej stronie www.zarabiajnanieruchomosciach.pl udostępnię pomocne narzędzie. Dzięki niemu dokładnie wycenisz koszty remontu.

Temat materiałów jest ważny, ze względu na to, że ich jakość wpływa na cenę nieruchomości.

W zależności od rodzaju zastosowanych elementów możemy trafiać w lepszą lub gorszą grupę docelową potencjalnych klientów. Cena komponentów i narzędzi używanych do remontów może osiągać różne wartości. Warto zatem poszukiwać najtańszych źródeł zaopatrzenia w materiały budowlane.

Dobrym pomysłem jest planowanie ich zakupu. Dzięki temu unikniemy przestoju w pracach remontowych spowodowanych ich brakiem. Pamiętaj, że na niektóre elementy takie jak drzwi i futryny czeka się nawet 5 tygodni. Podobnie jest w przypadku schodów czy montażu kominka, jeżeli taki miałby być.

Przed remontem musisz zamówić w/w rzeczy by wiedzieć dokładnie w jakim czasie przybędą. Pozostała dostawa materiałów potrzebnych do remontu również powinna być zaplanowana w czasie. Dlaczego jest to tak istotne?

Planowanie i ekonomia

Podczas prac remontowych w jednym z domów o powierzchni 200m2 jeździłem co najmniej 8 razy po masę szpachlową, wykorzystywaną do tworzenia gładzi na ścianach. Gdybym na początku lepiej to zaplanował, uniknąłbym zbędnej jazdy, kupując więcej gładzi już za pierwszym razem. Przy okazji mógłbym liczyć na rabat ze względu na dużą ilość potrzebnej masy. Niestety, niezdecydowanie grupy remontowej sprawiło, że aż 8krotnie odwiedzałem sklep.

Jeśli zlecisz ekipie remontowej pracę, za określoną z góry kwotę, to musisz się liczyć z tym, że ekipa może obniżać jakość stosowanych materiałów. Dlaczego? Stosowanie materiałów gorszej jakości to mniejszy wydatek, a co za tym idzie, większy zysk dla pracowników.

Wykaz materiałów powinien być ustalony przed podjęciem prac, gdzie, co i za ile będzie kupowane. Jeżeli zdecydujesz się na dostarczanie materiałów na bieżąco będzie to dla Ciebie bardziej kosztowne i czasochłonne.

fot: Fotolia.pl