Inwestując w wirtualny spacer po nieruchomości dobrze jest go efektywnie wykorzystać. Wirtualna wycieczka po obiekcie, jak każdy inny projekt, wymaga planu. Dzięki temu zwiększymy prawdopodobieństwo, że zainwestowane złotówki w wirtualny prezentację przyniosą nam szybki zwrot kapitału. W artykule Wirtualny spacer przyciąga uwagę klientów omówione zostały podstawowe zasady przygotowania obiektu do zdjęć panoramicznych. Dziś idziemy o krok dalej. Przedstawiamy etap wdrożenia wirtualnego spaceru. Skupimy się na tych miejscach w Internecie, gdzie warto spacer 3d umieścić. Podpowiemy jak to zrobić oraz czy prezentacje 360 po obiekcie można pokazać na papierze?

3 miejsca, w których warto zamieścić wirtualny spacer po nieruchomości:

1. Strona internetowa
Nasza strona internetowa to wybór wręcz oczywisty. Z reguły znajdują się na niej informacje o historii naszej firmy, inne oferty nieruchomości oraz najważniejsze – dane kontaktowe. Umieszczając wirtualny spacer na stronie www należy pamiętać, aby:
a) Spacer wstawiony był podobnie, jak standardowa fotografia – tzn. wkomponowany w układ całej strony:

wirtualny-spacer-strona-www

Unikaj startu prezentacji w formie wyskakującego okienka (tzw. pop-up) lub ładowania go na oddzielnej karcie. W pierwszym przypadku (pop-up) istnieje ryzyko, że użytkownik Twojej strony internetowej ma zainstalowany dodatek do przeglądarki. Powoduje on blokowanie wyskakujących okienek. W efekcie, nie zobaczy wirtualnego spaceru.

W drugim przypadku (wirtualna wycieczka na oddzielnej karcie) uwaga użytkownika skoncentrowana jest wyłącznie na obecnie otwartej zakładce. W rezultacie, odbiorca prezentacji może zapomnieć, że przed chwilą oglądał ofertę Twojej nieruchomości. Wówczas, rozpocznie poszukiwania na nowo.

 1. b)  Link prowadzący do wirtualnego spacery był dobrze widoczny.
  Użytkownik patrząc na ofertę Twojej nieruchomości w Internecie, powinien być w stanie odnaleźć link do wirtualnego spaceru w przeciągu pierwszych trzech, czterech sekund. Szczegółowych danych na temat badań użyteczności poszczególnych stron internetowych dostarczają tzw. testy eye trackingowe (z pol. okulografia – http://pl.wikipedia.org/wiki/Okulografia). Niejednokrotnie prowadząc poszukiwania wartościowych informacji w globalnej sieci, w pierwszej fazie skanujemy jedynie wzorkiem całą witrynę. Dopiero później zagłębiamy się w jej treść. Szukamy po prostu kluczowych danych. Tak ważne zatem jest prawidłowe podkreślenie obecności spaceru 3d stronie www.

   

  Biura pośrednictwa nieruchomości posiadają z zasady określony układ graficzny pojedynczej oferty nieruchomości. Zawiera on z reguły następujące zakładki:

  • opis nieruchomości,
  • zdjęcia,
  • mapa,
  • kontakt.

zakladki oferty nieruchomości

Naturalnym sposobem zamieszenia wirtualnego spaceru będzie zaimplementowanie go do zakładki o nazwie wirtualny spacer:

zakladki oferty nieruchomości spacer

c)   Spacer 360 pod względem ilości danych, jakie komunikuje, przypomina w pewnym stopniu materiał filmowy. Jest jednak jedna zasadnicza różnica. Angażuje użytkownika w sposób czynny. Oznacza to, iż pobudza w zwiedzającym zmysł odkrywcy. Ponadto, daje mu również wybór oraz narzędzia, co do miejsc, które chce spenetrować.

Wirtualna wycieczka to swego rodzaju bomba informacyjna. Dostarcza szeregu danych o obiekcie:

 • wielkość,
 • atmosfera,
 • przestronność
 • umeblowanie,
 • kolorystyka,
 • orientacja względem innych budynków,
 • stan zużycia (w przypadku rynku wtórnego),
 • standard.  Co więcej, posiadamy monitory o coraz większej przekątnej ekranu. Wzrasta także ich rozdzielczość. Powoli wartości rzędu FullHD w telefonach typu smartfon oraz tabletach przestają kogokolwiek dziwić. Zarówno klasyczne fotografie, materiały filmowe jak i wirtualne wycieczki dobrej jakości prezentują się o wiele korzystniej na dużej powierzchni. Istotne jest, aby spożytkować całą dostępną płaszczyznę przewidzianą w układzie strony internetowej. W rezultacie, pola przewidziane na tekst oraz grafikę w głównym „kanale informacyjnym” strony internetowej, powinny posłużyć w 100 procentach do prezentacji wirtualne wycieczki:

 

wirtualny-spacer-strona-www-szerokosc-strony

 

 

2. Strony internetowe to oczywiście nie jedyne źródło informacji o nieruchomościach. Portale społecznościowe, z Facebokiem na czele, stanowią nierzadko pierwszą instancję w komunikacji biura nieruchomości z potencjalnymi klientami. To tam również, jako pierwsze pojawiają się wzmianki (zanim trafią na stronę www), o nowych lub jeszcze dostępnych ofertach dla poszukujących 4 ścian. Co więcej, dla dużego grona ludzi pierwsza strona, jaką uruchamiają z rana po rozbudzeniu komputera jest Facebook. Bez dalszego przekonywania, należy docenić uczciwe możliwości komunikacyjne portalu Marka Zuckenberga. Wirtualny spacer na Facebooku korzysta w pełni z tego potencjału.

Gdzie i jak zatem podłączyć wirtualny spacer do naszego firmowego fanpage’a, aby był on dobrze widoczny dla odwiedzających? Odpowiedzią jest dodatkowa aplikacja w formie zakładki. Możemy ją dowolnie modyfikować, nadając indywidualną nazwę oraz treść. Po odpowiednim skonfigurowaniu, zakładka jest widoczna na trzeciej pozycji w menu nawigacyjnym naszego fanpage’a. Ponadto, uwagę przyciąga duża miniatura z ustawioną przez nas wcześniej grafiką. Ta z kolei znajduje się w lewej części ekranu:

 

ogrod

 

Tak zamieszczony wirtualny spacer pozwala zainteresować nieruchomością nowych fanów naszego profilu na Facebooku. Plusem tej niestandardowej zakładki jest możliwość umieszczenie nawet kilku wirtualnej wycieczek z indywidualnym opisem dla każdej nieruchomości.

 

 

3. Kolejne miejsce, pozwalające ukazać nieruchomość na spacerze 360, jest dość niestandardowe. Pozwala „wyjść do ludzi”. Dosłownie. Mowa o kodzie QR. Coraz częściej spotyka się go na banerach i opakowaniach produktów:

 

kod-qr-wirtualne-spacery-po-nieruchomosciach

Kod QR (z ang. quick response) złożony jest z niewielkich kwadratów. Po zeskanowaniu przy pomocy specjalnej aplikacji w tablecie lub smarfonie, przenosi użytkownika np. na stronę internetową. Inne z opcji to:

a)  pobranie wizytówki z danymi kontaktowymi (tzw. vCard),

b)  wiadomość email,

c)  rozmowa na Skypie,

d)  wiele innych.

Po zamieszczeniu kodu QR na ulotce, zaprezentujemy wirtualny spacer wgrany na naszą stronę internetową. Opisana technika dostarcza argumentu do zrobienia użytku z posiadanej już prezentacji po raz wtóry.

 

ulotka-hotel-eszi-kod-qr

Miejsca do publikacji kodu QR kierującego do wirtualnej wycieczki:

a)  folder reklamowy,

b)  ulotka,

c)  baner,

d)  witryna okienna naszego biura. Pozwól pospacerować po oferowanych przez Ciebie nieruchomościach, nawet wówczas, gdy Twoje biuro jest nieczynne,

e)  samochód,

f)  wizytówka,

g)  odzież hostess podczas targów,

h)  okładka płyty.

Zasadą, jaką warto kierować się szukając miejsca do zaaplikowania kodu QR, powinno być myślenie w kategoriach Klienta. Postaw się w roli poszukującego nieruchomości. Idąc dalej za tą myślą, wybierz te momenty i miejsca, na które napotyka potencjalny klient w procesie poszukiwań.

Jak brzmi zatem odpowiedź na pytanie gdzie warto umieścić wirtualny spacer? Klienci pojawiają się w różnych miejscach: fizycznie przychodzą do biura nieruchomości, szukają na stronach internetowych, chodzą po targach, a czasem odruchowo rozpoczynają poszukiwania od Facebooka. Obecność wirtualnego spaceru w każdym z tych obszarów zwiększa szanse na uwagę potencjonalnego kupca. W efekcie, możliwość szybszej sprzedaży rośnie. Po drugie, tak obrana strategia pozwala na wyróżnienie się z tłumu. To z kolei, w erze wszechogarniającego strumienia informacji, jest pierwszym krokiem do jakichkolwiek innych działań. Podsumowując, inwestycja w wirtualny spacer jest spożytkowana o wiele efektywniej, gdy zaprezentujemy ją szerszemu gronu odbiorców.

 

seweryn-pietruchaAutor

Seweryn Pietrucha
Entuzjasta rozwiązań interaktywnych, Rekomendowany Fotograf Google w firmie 3dtrip