Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy ale bez niego nie można pójść dalej. Jeśli interesuje Cię temat inwestycji w nieruchomości musisz zadać sobie kilka istotnych pytań, a także ustalić priorytety.
Czym jest dla Ciebie inwestowanie w nieruchomości? Czego oczekujesz od takich inwestycji? Jak znaleźć nieruchomość, która będzie dla Ciebie najlepsza? Jakimi priorytetami powinieneś się kierować przy wyborze? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym krótkim wpisie.
Rodzaj inwestycji
Znalezienie odpowiedniego rodzaju inwestycji w nieruchomości jest kluczowym priorytetem dla każdego inwestora. Spotkasz się z wieloma możliwościami i rodzajami inwestycji, w takim „buszu” możliwości łatwo się zgubić.
Jeśli nie chcesz czuć się zagubiony powinieneś odpowiedzieć sobie na proste pytanie: „Dlaczego chce inwestować w nieruchomości? Po co to robię?”
Czy znasz odpowiedź na to pytanie?
W momencie gdy ją odnajdziesz czekają Cię kolejne znaki zapytania: „Jaka inwestycja będzie dla mnie dobra?” „Jak znaleźć odpowiednią inwestycje?”
Istnieje wiele typów projektów inwestycyjnych, które różnią się między sobą szczegółami. Jakie to szczegóły i co ma znaczenie w poszczególnych przypadkach?
Oto kilka najpopularniejszych rodzajów inwestycji oraz ich krótka charakterystyka:
- kupno kamienicy w Warszawie a zakup kamienicy w Pruszkowie
W tym przypadku najważniejszym elementem jest lokalizacja. To właśnie ona decyduje o cenie i rozmiarze inwestycji a także efekcie finalnym czyli przeznaczeniu kamienicy.
- mieszkania pod wynajem
Wynajmowanie mieszkań jest jednym z najpopularniejszych rodzajów inwestycji w nieruchomości. Bez względu na lokalizację, mieszkania na wynajem generują stały dochód.
- kupno działek budowlanych a następnie ich sprzedaż
Kupno działek budowlanych ma celu przyniesienie zysku w późniejszym terminie. W takiej sytuacji czekamy aż wartość działki wzrośnie aby dokonać korzystnej sprzedaży.
- zakup ziemi rolnej pod uprawę lub zwiększenie wartości gruntu
Podobnie jak w przypadku nabycia działek budowlanych analogicznymi motywami kierujemy się przy zakupie ziemi rolnej. Możemy ją przekształcić pod budowę, zwiększając jej wartość.
- system condo hoteli czyli zakupienie apartamentów
Tu mamy do czynienia z połączeniem powierzchni mieszkalnych i hotelowych w najwyższym standardzie. Możesz zakupić kilka apartamentów i przekształcić je funkcyjnie na powierzchnię do wynajęcia typu hotel.
- lokale usługowe dające dochód pasywny
Wiele osób wynajmuje lub sprzedaje lokale handlowe. To zapewnia dochód pasywny.
- kupno mieszkań w kamienicy lub też całych budynków
Stworzenie grupy inwestycyjnej pozwala na zakup dużych powierzchni. Jeden inwestor mógłby mieć problem aby nabyć całą kamienicę, przeprowadzić w niej remont a następnie sprzedać mieszkania. Dzięki połączonym siłom kapitałowym jest to możliwe.
- zakup dworku lub innej historycznej budowli „pod” agroturystykę
Możesz kupić dworek, zamek, willę, w której urządzisz pensjonat lub gospodarstwo agroturystyczne, z którego uzyskasz dochód.
To w czym ja się lubuję, to oczywiście obrót nieruchomościami. Zakup „mieszkania wzorcowego” wyremontowanie i sprzedaż z zyskiem. Uważam, że to najbardziej rentowne zajęcie ze wszystkich związanych z nieruchomościami. Ale każdy sam może wybrać to co lubi.
Każdy rodzaj nieruchomości to inne wymagania i wyzwania, które stoją przed potencjalnym inwestorem. Zanim zdecydujesz się ulokować kapitał zawęź obszar poszukiwań właściwej nieruchomości. Lepiej skoncentrować się na jednym rodzaju inwestycji i poświęcić jej wszelką uwagę niż narazić się na straty inwestując w kilku miejscach. W II-giej części artykułu dowiesz się jakimi motywami kierują się osoby, które zaczynają inwestować w nieruchomości. O czym należy pamiętać oprócz właściwej motywacji? Jakie pytania powinieneś zadać samemu sobie zanim staniesz się inwestorem?
Incoming search terms:
- inwestowanie w nieruchomości
- jak inwestować w nieruchomości
Ja przyznaję, że wyszukuję okazji głównie przez sieć + prowadzę ze znajomym działalność deweloperską. Ale to już jest nieco mniejszy obszar działalności, bo koszty samego budowania są większe. Na szczęście mamy rozwiązania w postaci pożyczek pod zastaw z Financial home, co pozwala nam zachować płynność i powiększać cały czas obszar działania firmy. Ogarnięcie tego wszystkiego jednoczasowo to jednak prawdziwa zabawa.
mieszkania pod wynajem to jest dobra sprawa. najlepiej pod turystów, u nas jest co roku coraz więcej turystów zza granicy, sami też dużo polacy jeżdzą po polsce. powiedziałbym, ze najlepiej inwestować właśnie w takich turystycznych miastach jak kraków albo w nadmorskich kurortach. kumpel tak robi, sam się zastanawiam, czy nie zainwestować w jakieś mieszkanie nad morzem pod wynajem. w dobrym standardzie i lokalizacji można krzyknąć wyższą cenę, z turystów się to spłaca ładnie, obłożenie jest cały rok. właśnie ten kumpel kupił apartament w Rowach, miesjcowość piękna, cały czas ma turystów w mieszkaniu, spokojnie spłaca sobie z tego raty. a na starość, jak za jakis czas już mu się to spłaci całkiem, to można mieć naprawdę niezły dochów – bo wszystko leci do kieszeni (odliczając czyns i rachunki) – to może dawać nawet kilka tysięcy miesięcznie
Temat zaawansowany, nie dla laików. Jednakże znam osoby, które same z siebie nie miały za szerokiej wiedzy, ale nabrały szerszych horyzontów po wstąpieniu do Mieszkanicznika. Grunt to uczyć się przez całe życie.
Bardzo ciekawy artykuł. Sam piszę co nieco o nieruchomościach na blogu Admireo. Pozdrawiam i również zachęcam do odwiedzin. 🙂
A czy możemy zawęzić rodzaj inwestycji na podstawie środków, jakie posiadamy? Np. jeśli dysponujemy środkami rzędu do 50 000zł to możemy zainwestować w mieszkania a np. powyżej w ziemię? Czy możemy w ogóle tak sklasyfikować inwestycje?
W dużej mierze to jakim kapitałem dysponujemy decyduje o tym w co inwestujemy…
Artykuł dobry, tylko niezgodny z tytułem. Szukam od długiego czasu nieruchomości wzorcowych, ale na moim rynku to trudny temat. Jak pojawia się okazja na rynku, to zawsze jest do niej długa kolejka. Duże negocjacje i zakup w dobrej cenie są nie realne.
Artykuł nie odpowiedział na pytanie z tematu, a pomocy w tej kwestii się spodziewałem.
Pozdrawiam 🙂
spróbuję zaraz zmodyfikować tytuł … aczkolwiek ten temat dobrze rozwijam w swojej książce …
Do tego dojdziemy, to pierwsza część artykułu … ot takie wprowadzenie