Edukacja – przeciwieństwo stagnacji umysłowej

Edukacja to domena młodego wieku. Może się wydawać, że istnieje jasno określony czas na naukę. Jeśli go nie wykorzystamy, na własne życzenie pozbawimy się możliwości zdobycia wiedzy. Nic bardziej mylnego – mówi Kim Kiyosaki (żona Roberta Kiyosaki) – przytaczając dowód na to, że dociekliwość i edukacja w połączeniu zawsze torują drogę do sukcesu. Jak możemy to odnieść do idei inwestowania w nieruchomości?

Całe życie się uczymy”

Tę maksymę zna każdy z nas, ale czy każdy w nią wierzy? Kim opowiada nam o swojej przyjaciółce Karen, inwestorce odnoszącej sukcesy na rynku nieruchomości. Drugą bohaterką jest jej inna przyjaciółka, również zajmująca się tym rynkiem, ale bez tak znaczących sukcesów jak Karen. Obie kobiety przytoczone przez Kim symbolizują zupełnie dwa odmienne podejścia do edukacji.

Karen postanowiła zaprosić swoją koleżankę na dwudniowe szkolenie związane z branżą nieruchomości, zorganizowane przez prywatną firmę. Ta zdziwiła się, że Karen chce uczestniczyć w szkoleniu, choć ma na swoim koncie ogromne sukcesy i posiada rozległą wiedzę.

Karen odpowiedziała: Dzięki temu mam lepsze wyniki niż przeciętny inwestor. Ponieważ istnieje tak wielka ilość informacji, nigdy nie zaprzestaję nauki. Zawsze poszukuję nowych rozwiązań”.

Podejście Karen bardzo zdziwiło jej koleżankę, która nie rozumiała idei nauki przez całe życie. Pomimo braku sukcesów w branży, postanowiła nie skorzystać z zaproszenia i porzucić temat przyczyn swoich niepowodzeń w inwestowaniu.

Te dwie postawy doskonale pokazują różnicę w myśleniu na temat dążenia do sukcesu. W pierwszym przypadku spotykamy się z kobietą, która samodoskonali się, zdobywa wiedzę pomimo tego, że jest doświadczonym inwestorem z sukcesami na koncie. W drugim przypadku mamy do czynienia z kobietą, która boi się przyznać, że ponosi porażki w inwestowaniu. Co więcej, mimo szansy na poznanie nowej wiedzy i być może odpowiedzenia sobie na pytanie o przyczyny niepowodzeń, odrzuca ją.

Na naukę nigdy nie jest za późno

Innym przykładem, który przytacza Kim, jest jej 80 letni znajomy Frank. Człowiek renesansu, o wielu zainteresowaniach i pasjach, który nigdy nie przestał się uczyć. Pomimo swojego wieku bez problemu korzysta z najnowszych rozwiązań technologicznych, podróżuje, wciąż uczy się czegoś nowego, mimo że w biznesie osiągnął duży sukces.

Wiek nie stoi na przeszkodzie nauce. Kim Kiyosaki obala mit, że jest czas na naukę i w pewnym wieku nie możemy już się uczyć.

3 wskazówki dla Ciebie

Podaje także 3 wskazówki, które Ty, jako początkujący inwestor, osoba pragnąca nabyć nową wiedzę i osiągnąć sukces, możesz wykorzystać:

  1. Miej świadomość zmian i nadążaj za nimi.
  2. Staraj się je przewidzieć i wyprzedzić
  3. Daj sobie prawo, by to zmiany wyprzedziły Ciebie.

Zmiany na rynku nieruchomości zachodzą podobnie jak na rynkach finansowych. Nic nie jest wartością stałą, do niczego nie należy się przyzwyczajać. Te zmiany zachodzą szybko i należy pamiętać, że nie da się ich ominąć. Aby nadążyć za nimi należy na bieżąco je przyswajać i uczyć się nowych zasad. Nie jest to proste. W natłoku informacji najtrudniej jest wybrać te, które będą dla nas najkorzystniejsze i najbardziej potrzebna.

Kim Kiysoaki pokazuje, że tylko nieustanna edukacja wpływa na wzrost przychodów i samorealizację, do której każdy z nas powinien dążyć.