Edukacja – przeciwieństwo stagnacji umysłowej

Edukacja to domena młodego wieku. Może się wydawać, że istnieje jasno określony czas na naukę. Jeśli go nie wykorzystamy, na własne życzenie pozbawimy się możliwości zdobycia wiedzy. „Nic bardziej mylnego” – mówi Kim Kiyosaki (żona Roberta Kiyosakiego). Dociekliwość i edukacja w połączeniu zawsze torują drogę do sukcesu. Jak możemy to odnieść do idei inwestowania w nieruchomości?

„Całe życie się uczymy”

Tę maksymę zna każdy z nas, ale czy każdy w nią wierzy? Kim opowiada nam o swojej przyjaciółce Karen, inwestorce odnoszącej sukcesy na rynku nieruchomości. Drugą bohaterką jest jej inna przyjaciółka, również zajmująca się tym rynkiem, ale bez tak znaczących sukcesów jak Karen. Obie kobiety przytoczone przez Kim symbolizują zupełnie dwa odmienne podejścia do edukacji.

Karen postanowiła zaprosić swoją koleżankę na dwudniowe szkolenie związane z branżą nieruchomości, zorganizowane przez prywatną firmę. Ta zdziwiła się, że Karen chce uczestniczyć w szkoleniu, choć ma na swoim koncie ogromne sukcesy i posiada rozległą wiedzę.

Karen odpowiedziała: „Dzięki temu mam lepsze wyniki niż przeciętny inwestor. Ponieważ istnieje tak wielka ilość informacji, nigdy nie zaprzestaję nauki. Zawsze poszukuję nowych rozwiązań”.

Podejście Karen bardzo zdziwiło jej koleżankę, która nie rozumiała idei nauki przez całe życie. Pomimo braku sukcesów w branży postanowiła nie skorzystać z zaproszenia i porzuciła możliwość poznania przyczyny swoich niepowodzeń w inwestowaniu.

Te dwie postawy doskonale pokazują różnicę w myśleniu na temat dążenia do sukcesu. W pierwszym przypadku spotykamy się z kobietą, która się samodoskonali, zdobywa wiedzę, mimo że jest doświadczoną inwestorką z sukcesami na koncie. W drugim przypadku mamy do czynienia z kobietą, która boi się przyznać, że ponosi porażki w inwestowaniu. Co więcej, odrzuca szansę poznania nowej wiedzy i być może odpowiedzenia sobie na pytanie o przyczyny niepowodzeń.

Na naukę nigdy nie jest za późno

Innym przykładem, który przytacza Kim, jest jej 80-letni znajomy, Frank. Człowiek renesansu, o wielu zainteresowaniach i pasjach, człowiek, który nigdy nie przestał się uczyć. Pomimo swojego wieku bez problemu korzysta z najnowszych rozwiązań technologicznych, podróżuje, wciąż uczy się czegoś nowego, choć w biznesie osiągnął już duży sukces.

Wiek nie stoi na przeszkodzie nauce. Kim Kiyosaki obala mit, że jest jakiś określony czas na naukę i w pewnym wieku już nie możemy się uczyć.

3 wskazówki dla Ciebie

Podaję także 3 wskazówki, które Ty, jako początkujący inwestor / początkująca inwestorka, osoba pragnąca nabyć nową wiedzę i osiągnąć sukces, możesz wykorzystać:

  1. Miej świadomość zmian i nadążaj za nimi.
  2. Staraj się je przewidzieć i wyprzedzić.
  3. Daj sobie prawo, by to zmiany wyprzedziły Ciebie.

Zmiany na rynku nieruchomości zachodzą podobnie jak na rynkach finansowych. Nic nie jest wartością stałą, do niczego nie należy się przyzwyczajać. Te zmiany zachodzą szybko i należy pamiętać, że nie da się ich ominąć. Aby za nimi nadążyć, należy je na bieżąco przyswajać i uczyć się nowych zasad. Nie jest to proste. W natłoku informacji najtrudniej jest wybrać te, które będą dla nas najkorzystniejsze i najpotrzebniejsze.

Kim Kiysoaki pokazuje, że tylko nieustanna edukacja wpływa na wzrost przychodów i samorealizację, do której każdy z nas powinien dążyć.

Zobacz również: Jak stać się bogatym?

zarabiajnanieruchomościach.pl
WIWN
Facebook
Instagram