Kiedyś pewien uczestnik moich warsztatów, decydując się na założenie bloga, zapytał mnie: „Co mógłbyś przekazać moim czytelnikom, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z nieruchomościami? Co taki początkujący inwestor powinien wiedzieć na temat nieruchomości?”.
1. Zdobądź wiedzę.
Niezależnie, jakim biznesem będziesz się zajmował, na początku powinieneś zdobyć wiedzę. Można to robić na różne sposoby – czytając książki, oglądając YouTube’a, słuchając mentorów, inwestorów, biorąc udział w szkoleniach. Ja polecam warsztaty dotyczące inwestowania w nieruchomości.
2. Rozwijaj swoje umiejętności.
Nie poprzestawaj na samym szkoleniu. Jest masa umiejętności, które będą Ci potrzebne przy inwestowaniu w nieruchomości. Są to umiejętności: negocjacji, handlowania, nawiązywania relacji z innymi czy też kreatywnego podejścia do biznesu.
3. Otaczaj się specjalistami.
Stwórz zespół ludzi, którzy będą Cię wspierać. Będą to: radca prawny, notariusz, księgowy, architekt, konstruktor, odpowiednia ekipa budowlana, ale przede wszystkim mentor. Mentor będzie korygował Twoje działania, będzie Ci dawał zadania, sprawdzał je, modyfikował.
Będzie czuwał nad Tobą, podpowiadał Ci, pokazywał ścieżkę, którą powinieneś iść, aby popełnić jak najmniej błędów (to nieuniknione, ale pod okiem doświadczonej osoby nie jest takie bolesne).
4. Miej cel i go realizuj.
Powinieneś wyznaczyć sobie realny plan działania. Powinieneś określić konkretny, sprecyzowany cel i dążyć do jego osiągnięcia w danym terminie. Powinieneś działać jak najprężniej, rozwijać swój potencjał i raz za razem podejmować się nowych wyzwań.
5. Rozpocznij od małych wyzwań.
Najpierw zrób jedną nieruchomość, jakieś niewielkie mieszkanie. Jeżeli to zrobisz, będziesz wiedział, jak wygląda proces inwestycyjny, to o wiele łatwiej będzie Ci inwestować w duże nieruchomości. Niektórzy twierdzą, że warto od razu inwestować na dużą skalę, że powinno się myśleć wielkimi kategoriami.
Zgadzam się, by myśleć wielkimi kategoriami, ale należy uczyć się powoli – najpierw malutką łyżeczką, małymi kroczkami, tak żebyś poszerzał swoją wiedzę, ryzykując przy tym jak najmniej swoich pieniędzy. Musisz przygotować się do działania na wielką skalę.
6. Zbadaj rynek.
Zobacz, jaka konkurencja występuje na rynku, na którym zamierzasz działać. Wyznacz ceny, które na nim dominują. Ustal, jakie produkty są tam sprzedawane, jak wyglądają tam mieszkania, na co jest największy popyt.
7. Działaj!
To jest najważniejsza rada. Należę do osób, które najpierw działają, potem myślą – to jest bardzo ryzykowne, ale zauważyłem, że wiele w życiu bym nie zdobył, gdybym nie szedł zgodnie z tym założeniem. Wielu doradców mówiło: to odrzuć, tego nie rób, tym się nie zajmuj, to jest ryzykowne. Ale nieraz, gdy miałem wyczucie, to po prostu działałem, szedłem prężnie do przodu i to przynosiło wspaniałe efekty.
Gdy obserwuję uczestników moich warsztatów, to zauważam, że najlepsze wyniki mają ci, którzy działają, działają i jeszcze raz działają, którzy są zdeterminowani. Oczywiście mają oni także odrobinę szczęścia. Ale bez pracy nic by nie osiągnęli.
Czyli jeżeli będziesz miał wiedzę i dobrych doradców, jeżeli będziesz miał dostęp do odpowiednich nieruchomości i nawiązane relacje z dostawcami perełek, a także będziesz działał, to sukces murowany.
Życzę Ci, abyś zmieniał swoje życie, abyś miał wielkie plany, abyś szedł do przodu. Życzę Ci wielkich sukcesów!
Zobacz również: Fakty i mity o pośrednikach
Wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza. Bez tego ani rusz.