Od kilku lat skutecznie prowadzę za rękę przez cały proces inwestycyjny w ramach Warsztatów Inwestowania w Nieruchomości WIWN®. Ponad 1300 osób pod moim okiem już rozpoczęło przygodę z nieruchomościami, a 900 z nich zrobiło swojego pierwszego flipa z sukcesem.

Poznałem więc masę ludzi, którzy działają w tym biznesie. Wśród nich znajduje się co najmniej 10 osób, które w ciągu 4-5 lat zarobiły pierwsze 2 miliony na obrocie nieruchomościami! Mam na myśli uczestników Warsztatów z Katowic, z Siedlec, z Warszawy, z Łodzi, z Gdańska czy z Poznania.

Zauważyłem, że ci inwestorzy charakteryzują się specyficznymi cechami. Być może to właśnie dzięki nim odnieśli sukces. Przyjrzyjmy się tym cechom.

Determinacja.

Każdy z nich jest mocno zdeterminowany. Do tego stopnia, że w ciągu 4-5 lat potrafili zrobić 100 flipów na mieszkaniach. Flipy na ładnie (czyli kupno, remont, sprzedaż), flipy na brudno (bez remontu) – każda strategia jest dobra. Te 100 flipów to niesamowity wynik! I właśnie to jest ich cel. Działają z zapałem, od początku do końca. Podejmują się wielu projektów naraz. Nieustannie się szkolą, zdobywają wiedzę w tym zakresie i nie tracą przy tym tempa. Jakby się im przyjrzeć, to na czole mają wypisane „więcej, jeszcze więcej” – ale nie w sensie wielkiego bogactwa, tylko w kwestii wypełniania planów, osiągania celów, czyli kolejny flip i jeszcze jeden, i następny… tak aby zrealizować strategię.

Pracowitość.

Te osoby są bardzo pracowite. Poświęcają na pracę 8-10, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Ale to są młodzi ludzie. Wiedzą, że taki stan jest przejściowy, ale niezbędny, by szybko przejść na wymarzoną emeryturę.

Jeśli chodzi o moje doświadczenie zawodowe, to ja ok. 25 lat prowadzę działalność gospodarczą pod różnymi brandami. Przez te lata przepracowałem tyle, co przeciętny Polak przepracowuje przez 40 lat. I to jest pewien klucz do sukcesu!

Kreatywność.

Kreatywność może się objawiać w ten sposób, że wchodzisz do mieszkania i już masz pomysł, jak to zrobić, żeby wyciągnąć z niego możliwie największy zysk. Może być też tak, że dostrzegasz potencjał zarobkowy w danej nieruchomości lub wiesz, jak ją przerobić, żeby uzyskać określony efekt. Ale mowa też o kreatywności do tego, jak pozyskiwać dobre nieruchomości, skąd brać perełki, w jaki sposób rozmawiać z ludźmi.

Konsekwencja.

Jeżeli mówi się A, powinno się powiedzieć B. Jeżeli bierzesz na swoje barki realizację strategii, która ma Cię doprowadzić w określone miejsce, to po prostu doprowadzasz swoje plany do skutku. Od początku do końca jesteś wierny, przezwyciężasz strach i nie poddajesz się.

Robert Kiyosaki powiedział, że aby kupić jedną nieruchomość, trzeba czasami obejrzeć 100 mieszkań do remontu i złożyć 100 ofert. Wielu ludzi poddaje się już na początku tej drogi. Czasem dzwonią do mnie zawiedzione osoby, które mówią, że obejrzały już 12 nieruchomości i nic. To za mało! Bywa też, że otrzymuję telefony od zniecierpliwionych osób, które żalą się, że widziały już 100 nieruchomości i nic nie kupiły. Jednak na pytanie, ile złożyły ofert, mówią, że tylko 2, bo cena ofertowa w stosunku do ich wymaganej to przepaść. No ale tym się nie można zrażać. Musisz obejrzeć 100 mieszkań i złożyć 100 ofert. To jest konsekwencja w działaniu. Czegokolwiek się uczysz, musisz to realizować na 100%.cechy

Przedsiębiorczość.

Chodzi o umiejętność zorganizowania sobie warsztatu pracy, działania od rana do wieczora. O zaplanowanie wszystkich zadań, sprawne poruszanie się w kwestiach związanych z inwestowaniem w nieruchomości. Należy umieć liczyć, trafnie oceniać nieruchomości i znać aspekty prawne – aby podejmować właściwe decyzje w tej branży.

Naturalność.

Trudno powiedzieć, z czego to wynika. Może jest to w pewien sposób powiązane z introwertyzmem? (Tylko 2 ze wspomnianych osób mających już na koncie 2 miliony są ekstrawertykami). Być może zmusza to do naturalnego zachowywania się. Takie osoby są ciche, spokojne, łatwo nawiązują relacje. Wzbudzają zaufanie.

Komunikatywność.

Umiejętność nawiązywania relacji jest niezwykle istotna. Trzeba otaczać się ludźmi, aby skutecznie inwestować w nieruchomości. Wsparcie stanowią specjaliści tacy jak: księgowy, prawnik, ekipa remontowa, dostawca perełek, dostawca kapitału, a nawet psycholog. Żeby takie osoby pozyskać, musisz być komunikatywny, musisz mieć umiejętność nawiązywania relacji. Zachęcam do tego, żeby brać udział w różnego rodzaju networkingach, konferencjach, spotkaniach, gdzie można wymienić się doświadczeniem i bardzo skutecznymi praktykami.

Wydaje mi się, że tych 7 cech jest najistotniejszych w kontekście skutecznego inwestowania. Nie przejmuj się, jeśli ich nie posiadasz. Pamiętaj, że można je wypracować – możesz doskonalić swój charakter, swoją osobowość. Wielu umiejętności możesz się nauczyć, co na pewno Cię ubogaci.

Zobacz również: Co bym zrobił, gdybym zaczynał od początku?