Nie każdy najemca czy potencjalny najemca będzie próbował negocjować z Tobą czynsz, ale niektórzy, zwłaszcza Ci, którzy przeczytali mój artykuł z poradami jak negocjować czynsz najmu mieszkania do wynajęcia, z pewnością podejmą takie negocjacje.

Dlatego warto być przygotowanym i w tym artykule chciałbym zwrócić Ci uwagę na kilka ważnych aspektów dotyczących tego typu negocjacji.

 

SZANUJ KLIENTA

Przede wszystkim, jeśli najemca (nowy, czy dotychczasowy) podejmie próbę negocjowania, to na pewno nie reaguj śmiechem, ani nie obrażaj się. W ten sposób na pewno nie zbudujesz dobrych relacji z najemcą, a z uwagi na długotrwały charakter takiej współpracy, warto zadbać o pozytywne relacje.

Koniecznie wysłuchaj, co Twój klient ma do powiedzenia i jakich argumentów używa. Ludzie lubią być wysłuchani i potraktowani z empatią, wszyscy, bez wyjątku. Tą ludzką cechę, w celu nawiązania dobrego kontaktu, wykorzystują nawet policyjni negocjatorzy, gdy chcą dogadać się z porywaczem czy samobójcą (piszę o tym na moim blogu).

 

ZBADAJ RYNEK

Jeśli rozmawiasz z nowym potencjalnym najemcą, to raczej jesteś na bieżąco z sytuacją na rynku nieruchomości i raczej możesz od razu przystąpić do negocjacji.

Jeśli natomiast klient bierze Cię z zaskoczenia, to, gdy już wysłuchasz jego argumentów, to nie musisz od razu podejmować decyzji. Możesz przecież dać sobie czas na ich analizę i rozeznanie się w rynku.

Porównaj jego argumenty do sytuacji rynkowej, czyli jak się ma Twój czynsz do cen rynkowych, czy rynek jest obecnie rynkiem popytu, czy podaży (czy łatwo będzie znaleźć innego najemcę), czy obecnie ceny są wysokie, czy może akurat spadły oraz jak często dochodzi do wahań cen, itd.,

 

OCEŃ NAJEMCĘ

Zapewne już wiesz, że dobry i zadowolony najemca daje zyski, natomiast zły – może generować straty.

Dlatego oceń ryzyko utraty najemcy i jej konsekwencje, czyli czy ten najemca jest dla Ciebie opłacalny, bezproblemowy, czy może jednak wolisz poszukać lepszego.

Jeśli nie zależy Ci na tym najemcy zbyt mocno, to negocjuj twardo i nie ustępuj. Najwyżej poszukasz nowego, być może lepszego.

Jeśli to dobry najemca, to przekalkuluj, czy stać Cię na obniżkę czynszu, lub czy możesz jakoś inaczej zwiększyć wartość produktu, jakim dla najemcy jest wynajem, bez obniżania jego ceny, albo czego możesz oczekiwać w zamian za obniżkę (zapłata z góry, korekta warunków umowy, itp.).

Tak czy inaczej, postaraj się jakoś dogodzić klientowi, gdyż, jak już zapewne wiesz, lepiej będzie, gdy obie strony pozostaną zadowolone (win-win).

 

OSZACUJ KOSZT ZMIANY NAJEMCY

Raz jeszcze zastanów się, czy warto ryzykować utratę najemcy i poszukiwać nowego. Zmiana najemcy może nieść za sobą następujące koszty:

 • koszt emisji ogłoszeń
 • czas spędzony na rozmowy z potencjalnymi najemcami, a czas to pieniądz, zwłaszcza gdy lokal stoi pusty, a Ty ponosisz koszty jego utrzymania
 • wysprzątanie lokalu, przeprowadzenie niezbędnych napraw, odmalowanie

Innymi słowy, żeby wynająć nieruchomość za dobre pieniądze, to trzeba ją do tego dobrze przygotować, a to angażuje czas i pieniądze.

Na przykład, jeśli obniżenie czynszu o 50zł/mc zadowoli Twojego najemcę, to Twój roczny koszt wyniesie 600zł. Natomiast ewentualna zmiana najemcy może oznaczać co najmniej miesiąc bez żadnego najemcy (koszty utrzymania bez przychodu) plus koszt odmalowania lokalu. Jak widzisz, łatwo to policzyć na potrzeby podjęcia decyzji.

 

JAK NEGOCJOWAĆ

Zwróć proszę uwagę, jak dużo aspektów poruszyłem, zanim dobrnąłem do istoty tego artykułu, czyli samego negocjowania.

Zrobiłem to celowo, by podkreślić, jak dużą rolę w negocjacjach odgrywa samo przygotowanie do nich. W wielu przypadkach, możesz takie negocjacje wygrać, zanim się faktycznie zaczną, pod warunkiem, że dobrze się do nich przygotujesz.

 

Polecam Ci serię artykułów na blogu Jacka pt.: Wygraj negocjacje zanim je zaczniesz

 

Jak zatem negocjować z najemcą, gdy już dojdzie do samych pertraktacji i gdy już się przygotujesz?

 

 • Bądź zawsze otwarty na szukanie nowych sposobów na zadowolenie klienta (patrz: negocjacje problemowe)
 • Jeśli pierwsza propozycja Twojego klienta jest dla Ciebie nie do zaakceptowania, nie zamykaj od razu negocjacji, a dokładnie przeanalizuj argumenty i wróć do punktu powyżej, czyli poszukaj innego rozwiązania, które da szansę, by obie strony były zadowolone (win-win) bo, jak już wspomniałem powyżej, warto postarać się o zbudowanie dobrych relacji.

Właśnie z uwagi na budowanie długotrwałych relacji, powinny to być negocjacje winwin (wygranawygrana).

 • nie zapominaj o okazaniu szacunku klientowi, bo gdy dobrze to rozegrasz i podasz dobre, bardzo racjonalne powody, dla których nie możesz obniżyć czynszu, lub zaoferujesz coś w zamian, to o wiele łatwiej będzie Ci przekonać najemcę do swojego stanowiska (patrz:

 

 

CO MOŻESZ ZAOFEROWAĆ ZAMIAST OBNIŻKI

Jeśli nie chcesz lub po prostu nie możesz zaakceptować obniżki, to postaraj się zaoferować coś w zamian, co dla Ciebie będzie stanowiło niższy koszt, a dla najemcy będzie miało jakąś wartość.

Opcji jest całkiem sporo:

 • Możesz zaproponować najemcy by na swój koszt odmalował mieszkanie, dając mu w zamian krótkoterminową obniżkę czynszu
 • Możesz mu doposażyć mieszkanie, wymienić zużyte sprzęty. Używane meble czy AGD/RTV są niedrogie, a mogą podnieść wartość użytkową lokalu
 • Możesz wykonać jakieś remonty (np. wymiana okien, drzwi, itp), które podniosą atrakcyjność lokalu na dłużej i zaprocentują nawet gdyby najemca niebawem zrezygnował z najmu
 • Możesz zaproponować zniżkę w czynszu na okres 1-3 miesięcy
 • Jeśli oczekujesz kaucji, to możesz ją rozłożyć na raty
 • Możesz zaproponować zniżkę, ale w zamian za zapłatę czynszu z góry na 6 miesięcy czy nawet dłużej

Oczywiście, oprócz powyższych wskazówek, podczas pertraktacji możesz stosować różne techniki negocjacji oraz metody wywierania wpływu. Uważaj tylko, by robić to z wyczuciem i nie zepsuć relacji z klientem.

 

A jakie Ty masz doświadczenia w negocjowaniu czynszu z najemcami?

Dla czytelników bloga Zarabiajnanieruchomosciach.pl  przygotował Jacek prowadzący blog  www.jaknegocjowac.com.pl