Jak długo radzicie utrzymywać zawyżoną cenę nieruchomości?

Zależy Ci na sprzedaży, ale za satysfakcjonującą cenę?”

 WSZELKIE INWESTYCJE TO CZYSTA MATEMATYKA.

to ona pokazuje czy warto trzymać czy warto sprzedawać. Jeśli wynajmujesz swoją nieruchomość i przynajmniej przychód pokrywa Ci koszty związane z jej utrzymaniem, to możesz poczekać ze sprzedażą. Jeśli mieszkanie jednak nie jest wynajmowane czyli generuje koszty, to pytanie jakiej wielkości są to koszty? Jeśli są one na poziomie 1000 zł, to wiesz, że przez rok utrzymanie tej nieruchomości będzie Cię kosztować 12 tys zł. Załóżmy, że oczekujesz za nieruchomość 220 tys zł. Jeśli nie uda Ci się sprzedać jej w rok, to stracisz 12 tys zł. Lepiej może więc sprzedać dzisiaj za 208 tys? Twoja nieruchomość, Twoja inwestycja – Ty decydujesz!

 WEŹ POD UWAGĘ PRAWDOPODOBIEŃSTWO!

Jakie prawdopodobieństwo jest, że za rok sprzedaż to swoje mieszkanie? Albo że w ciągu tych 12 miesięcy dojdzie do sprzedaży? To już sam musisz wyliczyć. Jeśli Twoja cena jest ceną zbliżoną do ceny rynkowej, to lada chwila znajdzie się nabywca (przynajmniej prawdopodobieństwo tej sprzedaży rośnie). Jeśli cena ta znacznie odbiega od ceny rynkowej (cena jest zawyżona znacznie) to i czekanie nie pomoże Ci nawet rok! WNIOSEK: jeśli cena Twoja nie odbiega znacznie od ceny rynkowej, to warto czekać. Jeśli miałbyś czekać rok, to jednak warto dzisiaj opuścić o 12 tys i sprzedać dzisiaj.

 CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI ZA ROK?

Wg mnie (a opinia moja wyrobiona jest także na podstawie wypowiedzi ekonomistów i specjalistów z rynku nieruchomości). Ceny nieruchomości raczej pójdą w górę – wszystko na to wskazuje. Gospodarka będzie się rozwijać. Nic nie wskazuje na to, że ceny spadną. Zachód to potwierdza. Kryzys przecież opanowany. Więc warto czekać, bo przecież nawet jeśli stracisz przez koszty utrzymania nieruchomości, to i tak wartość Twojej nieruchomości wzrośnie!

Chyba, że wierzysz w III Wojnę Światową. Jeśli tak – to uciekaj z nieruchomością czym prędzej . Ja sądzę, że wojna może być – ale jednak nieruchomości trzymam …. nie sprzedaję. Chyba, że znajdzie się klient, który zapłaci dokładnie tyle ile chcę 🙂

Jak widzisz na samą sprzedaż składa się wiele czynników. Wiele więcej nawet niż tu opisałem. A Ty jak odpowiedziałbyś na pytanie: ILE CZEKAĆ ze sprzedażą?