Czy istnieje magiczna recepta na sprzedaż dużego powyżej 60 m2 mieszkania? Zarówno w przypadku dużych mieszkań jak i tych mniejszych, nie istnieją magiczne recepty na szybką sprzedaż nieruchomości. Co zrobić gdy posiadamy takie mieszkanie i chcemy je sprzedać po przyzwoitej cenie?

Oto przypadek pani Magdy, która chce sprzedać 72 metrowe mieszkanie w pięknej okolicy, w małej miejscowości. Problem polega na wielkości mieszkania oraz jego stanie, który wymaga odświeżenia. Poprosiłem ją o znalezienie 10 mieszkań w okolicy, które zostały wyremontowane. Cena takiego mieszkania zaczyna się od 2900/m2. Swoje mieszkanie p. Magda wyceniła na 2100zł/m2

Jak poradzić sobie z pięknym przestrzennym mieszkaniem gdy nie ma na nie popytu?

Oto mój komentarz i rady dla p. Magdy:

„Pokazałaś mi ogłoszenia mieszkań wyremontowanych, całkiem ładnych, gdzie cena za takie mieszkanie wynosi średnio ok 2900 zł / m2. Za tyle mogę kupić już całkiem ładne mieszkanie przyzwoicie wyremontowane. Ja bym dorzucił jeszcze 200 zł/m2 i miał cudo. Wyremontowane mieszkania to koszt 3200zł za m2. Jak wiadomo jest to cena ofertowa, cena transakcyjna będzie 100-200 zł niższa”

Warto sprawdzić ceny mieszkań wyremontowanych znajdujących w okolicy naszego mieszkania. Rozpoznanie rynku pozwala nam stwierdzić, czy proponowana cena jest przystępna dla potencjalnego Klienta.

Remont i unowocześnienie podnosi wartość

Twoje mieszkanie jest w ładnej okolicy jak na mieszkanie, blok też jest przyzwoity, jednak jest to 72 m2. Bardzo słabo chodliwe mieszkanie ze względu na wielkość. Generalny remont, to koszt ok 900 zł/m2 więc jeśli miałbym do wyboru: kupić mieszkanie do generalnego remontu za więcej niż 2200 za m2/ oraz mieszkanie wyremontowane za 3000 zł/m2 to oczywiście kupię mieszkanie wyremontowane. Gdybym kupował Twoje mieszkanie – chciałbym je ładnie wyremontować. Tzn. ono jest do zamieszkania – ale nikt go w tej cenie, w takim stanie nie kupi bo po co użerać się z ekipą remontową i remontować za 900 zł/m2, jeśli już za 3000 dałoby się kupić mieszkanie gotowe?”

Pamiętaj, że kupujący będzie doliczać każdą złotówkę, jaką będzie musiał włożyć w remont Twojego mieszkania lub jego dostosowanie do swoich potrzeb. Znacznie lepiej jest wpierw odświeżyć mieszkanie, unowocześnić na miarę możliwości by później móc uargumentować cenę, którą podamy. W przypadku mieszkania Magdaleny uwagę na zdjęciach zwracała m.in. boazeria modna 30 lat temu, drzwi z futrynami, które należałoby przynajmniej odświeżyć. Oceniłem do wymiany kuchnię, elektrykę, hydraulikę, a także podłogi. Poprawa standardu mogłaby wpłynąć na cenę.

Sytuacja na rynku nieruchomości a metraż

-”Gdyby mieszkanie miało 50-54 m2 – dałbym za nie dzisiaj 2000 zł/m2. Niestety jest to mieszkanie niechodliwe ze względu na rozmiar. Podejrzewam, że ciężko będzie je sprzedać za 1900 zł/m2. Podejrzewam, że za 1800 zł/m2 już znalazłby się kupiec”.

Rynek nieruchomości jest bezlitosny. Powiesz, iż w internecie znajdujesz mieszkania droższe, ale co z tego jeśli cena za jaką wystawiają, to tylko pobożne życzenie sprzedających? Matematyka jest bezwzględna. Jeśli sama pokazujesz mieszkania wyremontowane po ok 3000 zł za m2 (cena transakcyjna), to nie ma siły by sprzedać to mieszkanie w tej cenie. Chyba że będziesz miała szczęście i trafi się ktoś kto właśnie takiego mieszkania szuka, dokładnie w takiej okolicy i jest w stanie dać taką cenę.

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy w tym przypadku jest magiczna recepta na sprzedaż. Na to składa się kilka, czasem kilkanaście czynników, a czasem łut szczęścia. Można podnieść standard 72 metrowego mieszkania, inwestując 1000zł w m2 i spróbować sprzedać je po 3000zł za m2. Co zyskamy wtedy? Super mieszkanie w super okolicy w całkiem niezłej cenie pomimo sporego metrażu. Zdarza się tak, że sprzedawcy czekają kilka lat na idealnego kupca. To taka osoba, która szuka dokładnie takiego mieszkania w tej okolicy, w której znajduje się nasze lokum.

Jak widzisz czasem zdarzają się przypadki, które są trudne. Staram się zawsze maksymalnie przybliżyć temat i wytłumaczyć Sprzedającemu wszystkie aspekty. Jeśli i Ty planujesz sprzedać swoją nieruchomość lub mieszkanie, a nie wiesz na ile je wycenić – zapraszam do kontaktu ze mną. Odpowiadam na każde zgłoszenie, co pokazuje przypadek p. Magdaleny. Zachęcam do zadawania pytań! Skonsultuj się ze mną, uzyskaj odpowiedzi na pytania, które Cię trapią!