Do czego jest nam potrzebny rzeczoznawca? Rzeczoznawca potrzebny jest ci do wyceny mieszkania, jeśli nie orientujesz się w cenach podobnych mieszkań do tego jakie sobie właśnie upatrzyłeś lub do sprawdzenia wartości ceny metra kwadratowego w danej okolicy. Rzeczoznawcę możemy wykorzystać na dwa sposoby: możesz zlecić mu wycenę mieszkania, co wiąże się z kosztem od 600 zł do 1500 zł. Rzeczoznawca sprawdza stan mieszkania, jego jakość, wykończenie, a także porównuje z innymi mieszkaniami dostępnymi na rynku szczególnie wyceniając stawkę za metr kwadratowy.

Rzeczoznawca posłuży się transakcjami, które miały miejsce w ostatnim czasie w okolicy Twojego upatrzonego mieszkania. Rzeczoznawca ma dostęp do takich transakcji. My natomiast takiego dostępu nie mamy. Ty jedynie możesz sobie próbować sam wycenić nieruchomość porównując ceny z ogłoszeń wystawionych w najpopularniejszych portalach w danej dzielnicy. Rzeczoznawcę można wykorzystać także w inny sposób, niekoniecznie zlecając mu wycenę tego mieszkania, natomiast może on nam posłużyć do sprawdzenia wartości samego metra kwadratowego w okolicy. Jeżeli taką cenę realną będziesz posiadał, to wtedy sam jesteś w stanie za pomocą wybranych konkretnych atutów lub wad potencjalnego mieszkania, z poprzedniego rozdziału, próbować wycenić twoje mieszkanie.

Ewentualnie zapraszam na moją stronę internetową, www.zarabiajnanieruchomosciach.pl, gdzie taki kalkulator wyceny jest i jeżeli masz podaną średnią cenę z okolicy to możesz sam dokonać wyceny tego mieszkania odpowiadając na kilkadziesiąt pytań. Jeżeli nie posiadasz średniej ceny metra kwadratowego, od której musisz wyjść ze swoimi wyliczeniami, to możesz również skorzystać z oprogramowania, które udostępniam na w/w stronie internetowej, nazywa się ono uśredniarka cen. Uśredniarka bada w konkretnych serwisach ogłoszeniowych jak wygląda średnia cena ogłoszeniowa metra kwadratowego mieszkania na danej ulicy, porównując ceny mieszkań wystawiane na sprzedaż. (niebawem udostępnię).

Fot. freepik.com