Wynajmowanie mieszkania – o czym musisz pamiętać?

Decyzja o wynajmowaniu mieszkania powinna być dobrze przemyślana. Warto zastanowić się nad tym czy mieszkanie, które chcemy komuś wynająć jest w dobrym stanie, jakie mamy wymagania względem najemcy, jaką umowę musimy skonstruować i o czym pamiętać wynajmując mieszkanie?

Zanim wynajmiesz – poszukaj ofert

Oferty wynajmu są zwykle publikowane na różnych portalach internetowych, branżowych. Jeśli nie wiesz jak sformułować taką ofertę – warto zapoznać się w z ogłoszeniami w sieci lub z radami, które dla Ciebie przygotowałem .Jeśli bardzo zależy Ci na wynajęciu mieszkania, możesz rozwiesić baner reklamujący na balkonie lub zamieścić na klatkach schodowych ogłoszenia o wynajmie. Aby Twoja informacja była widoczna skorzystaj z portali społecznościowych, gdzie na grupach lokalnych dotrzesz do potencjalnych zainteresowanych z Twojej okolicy. Dodatkowo zawsze możesz skorzystać z pomocy biura nieruchomości.

Kluczowe jest to by jak największa grupa użytkowników została poinformowana o możliwości wynajęcia Twojego mieszkania.

Ustalenia czyli Umowa Najmu

To co najważniejsze przy wynajmowaniu to określenie jasnych i przejrzystych warunków umowy.

W interesie Wynajmującego leży poinformowanie i doprecyzowanie niezbędnych rzeczy takich jak:

  • wysokość czynszu,
  • terminy płatności, może to być konkretny termin lub okres iluś dni,
  • okres wynajmu mieszkania,
  • okres wypowiedzenia umowy w razie komplikacji,
  • wysokość kaucji,
  • media – sposób ich rozliczania,
  • opis stanu nieruchomości; mebli czy też przedmiotów, które zastanie najemca.
  • stan liczników by mieć punkt startowy przy rozliczaniu się z poszczególnych opłat.

Umowa najmu chroni zarówno Ciebie, osobę Wynajmującą jak i Najemcę Twojego lokalu. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek problemów Umowa Najmu będzie pierwszym dokumentem, który będzie rozpatrywany w celu ustalenia racji. Dopiero później, przy bardziej skomplikowanych kwestiach rozstrzyga Ustawa o ochronie praw lokatorów czy Kodeks Cywilny.

Ile zapłacisz?-koszty Najemcy

Najemca musi być przygotowany na następujące koszty:

  • ustalony comiesięczny czynsz

W przypadku pierwszego czynszu często jest tak, że płacimy go z góry Wynajmującemu oraz dodatkowo opłacamy kaucję w wysokości 2-3 miesięcznych stawek czynszu, ustalanej przez Właściciela mieszkania.

  • opłaty za media

W tym przypadku są to opłaty za prąd, wodę, gaz, ogrzewanie, które są ustalane na podstawie wskazywań liczników lub co miesięcznie wpłacane za tzw. faktyczne zużycie. Pamiętajmy o tym, że media to także Internet, telewizja kablowa czy monitoring a także korzystanie z garażu czy miejsca parkingowego.

  • ubezpieczenie na wypadek

Najemca powinien zdawać sobie sprawę, że w przypadku zniszczeń rzeczy czy też mienia znajdującego się w lokalu, który wynajmuje poniesie koszty naprawy. Jeśli dojdzie do uszkodzenia drzwi, wybicia czy stłuczenia szyby, uszkodzenia paneli podłogowych Wynajmujący będzie oczekiwał, że to Najemca poniesie koszty naprawy. W takim przypadku możemy się zabezpieczyć wykupując odpowiednie ubezpieczenie.

Prawa Wynajmującego

Jeśli chcesz wynająć mieszkanie bezproblemowo zarówno dla Ciebie jako Wynajmującego jak i dla Najemcy, któremu powierzasz na dany czas lokal, ustal wszystkie kwestie i spisz je w postaci umowy. Słowo pisane ma większą moc niż ustalenia słowne.

O czym powinieneś pamiętać konstruując taką umowę?

  1. Termin opłaty czynszu
  2. Forma opłaty
  3. Zapis ustalonej kwoty kaucji
  4. Czynności, jakie zostaną podjęte w razie szkód, usterek powstałych w lokalu
  5. Udokumentuj i dodaj zapis o stanie mieszkania zanim je wynajmiesz
  6. Zapisz informacje o możliwości wizytacji mieszkania podczas okresu najmu

Skonstruowana jasno i przejrzyście umowa, poruszająca i wyjaśniająca wszystkie kwestie będzie użyteczna zarówno dla Ciebie jak i Twojego Najemcy. Dzięki temu masz szansę uniknąć sytuacji spornych. Pamiętaj, że zarówno Ciebie jak i Najemcę obowiązują zasady określone w Ustawie o ochronie praw lokatorów. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej polecam jej lekturę. To właśnie ona reguluje sporne kwestie takie jak np. kto odpowiada za naprawdę technicznych elementów instalacji elektrycznej, hydraulicznej itp.

Prawa Najemcy

Skoro wynajmujący posiada prawa i możliwości, Najemca także je ma. Jeśli jesteś Najemcą pamiętaj o tym, że przysługują Ci odpowiednie prawa wynikające z tego tytułu:

1. Płacisz za dany lokal czynsz więc masz prawo z niego korzystać.

2. Twoje obowiązki i Wynajmującego reguluje zawarta między wami Umowa, w której jest określony sposób wykorzystywania danego lokalu lub nieruchomości.

3. W razie szkód lub usterek, ich koszt ponosi osoba określona w Umowie.

Umowa chroni zarówno Ciebie jak i Wynajmującego. Pamiętaj o jej sporządzeniu, gdy się zdecydujesz na wybór właściwego lokalu czy nieruchomości.

Szukając nieruchomości, lokalu czy pokoju do wynajęcia możesz przejrzeć ogłoszenia na portalach branżowych, poradzić się pośrednika, który znajdzie dla Ciebie odpowiednia ofertę. Dobrze jest skorzystać z porady prawnika, który przejrzy umowę pod kątem prawnym i w razie czego doradzi jak ją zmienić. Umowa powinna uwzględniać interesy obu stron.

Oto krótki przewodnik, który będzie pomocny zarówno dla Wynajmującego jak i Najemcy. Mam nadzieję, że rady, które zostały tu zawarte pomogą Ci znaleźć nie tylko korzystną ofertę wynajmu ale pomogą także przy tworzeniu ogłoszeniu i przygotowania lokalu pod wynajem.

Prawidłowo, jasno skonstruowana Umowa przyniesie profitu obu stronom! W razie pytań zapraszam Cię do kontaktu!