Mieszkania z rynku wtórnego kuszą nas przystępnymi cenami. Jeśli nie mamy możliwości zakupu nowego mieszkania, znalezienie atrakcyjnej oferty mieszkania z rynku wtórnego może być dla nas rozwiązaniem. O czym powinieneś pamiętać by atrakcyjną oferta rynku wtórnego nie okazała się kotem w worku? Czy zawsze taniej oznacza lepiej? Spróbuje Ci przybliżyć temat i uczulić na kilka istotnych kwestii.

Zobacz i zbadaj

Jedną z pierwszych rzeczy, które wydają się logiczne i są niezwykle ważne jest wizyta w mieszkaniu, którym jesteśmy zainteresowani. Zwykle lokale z rynku wtórnego są umiejscowione w tzw. starym budownictwie, kamienicy czy bloku, który ma grubo ponad 30 lat.

Wchodząc do takiego mieszkania, lokalu zwróć uwagę na:

  • instalacje wszelkiego rodzaju od elektrycznej przez hydrauliczną itp.
  • w przypadku remontu – poproś o dokumenty uwierzytelniające takie prace,
  • zwróć uwagę na stan budynku – stara elewacja, brzydkie klatki to także wizytówka miejsca

Jeśli mieszkanie znajduje się w budynku wymagającym remontu wewnętrznego i elewacji spróbuj dowiedzieć się w spółdzielni/wspólnocie/ u administratora obiektu czy i kiedy będzie taki remont.

Oprócz budynku ważnym punktem do zbadania jest okolica. Zobacz czy miejsce, w którym być może zamieszkasz jest odgrodzone wystarczająco od hałasu np. ulicy, komunikacji miejskiej itp. Jeśli natrafiłeś/łaś na pustą przestrzeń z pięknym widokiem warto zainteresować się czy w najbliższym czasie w tej okolicy nie jest planowana żadna inwestycja, budowa, która mogłaby zniszczyć panoramę i widok z okien? Po takie informacje warto się udać do urzędu gminy. Z pozoru takie wiadomości okazują się bardzo przydatne i mogą zadecydować o Twojej decyzji kupna nieruchomości.

Sprawdź właściciela

Jednym z najczęstszych oszustw w przypadku sprzedaży mieszkań z wtórnego rynku jest podawanie się za faktycznego właściciela mieszkania. Dla bezpieczeństwa należy poprosić osobę, która przedstawia się nam jako Właściciel o dokumenty, które to potwierdzą. Jakie to dokumenty?

  1. Akt notarialny
  2. Odpis księgi wieczystej

Dzięki aktowi notarialnemu możemy odkryć czy osoba, która próbuje nam sprzedać mieszkanie jest jego Właścicielem czy np. Najemcą tymczasowym. Brak tego dokumentu powinien „zapalić nam w głowie czerwone światło.” Odpis księgi wieczystej pozwala nam uzyskać informacje kto dokonał zakupu mieszkania. Jeśli któregoś z powyższych nie będziemy mogli uzyskać od sprzedawcy należy poważnie zastanowić się nad jego ofertą.

Księga wieczysta przyda się w momencie chęci zakupu mieszkania hipotecznego. Jeśli znamy nr KW możemy sprawdzić wszystkie zapisy dotyczące danej nieruchomości.

Księga wieczysta zawiera informacje o :

  • metrażu, liczbie pokoi w mieszkaniu,
  • danych właściciela,
  • ograniczonych prawach rzeczowych i w rozporządzaniu lokalem jeśli mieszkanie było np. pod zastawem – warto to dokładnie sprawdzić i w razie wątpliwości prosić Właściciela o wyjaśnienie!
  • hipotece– dowiemy się czy lokal jest obciążony kredytem hipotecznym

* W przypadku mieszkania spółdzielczo- własnościowego Właściciel powinien pokazać nam zaświadczenie ze spółdzielni o sprzedaży lokalu. Taki dokument potwierdza uczciwość Właściciela wobec spółdzielni, brak nieuregulowanych wobec niej zobowiązań i przeciwwskazań do sprzedaży. Warto poprosić Właściciela o takie pismo, ponieważ to uchroni Nas przed ewentualnymi konsekwencjami, jeśli lokal jest zadłużony a Właściciel to przed Nami ukryje.

Umowy

Warto zawrzeć umowę przedwstępną, w której określimy wszystkie potrzebne terminy np. termin podpisania umowy ostatecznej, termin opuszczenia mieszkania jeśli jest zamieszkane. Warto także umieścić dokładny opis mieszkania, które chcemy kupić i poprosić o zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami w spółdzielni czy wspólnocie. Jeśli mamy do czynienia z lokalem obciążonym hipoteką powinna być dokładnie opisana, łącznie z datą spłaty kredytu.

Umowa ostateczna jaką zawrzemy będzie mieć postać aktu notarialnego, który będzie się różnić od umowy przedwstępnej dołączeniem protokołu zdawczo-odbiorczego, stanu liczników i skanem naszego dowodu tożsamości jako nowego Właściciela.

W przypadku mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym należy dołączyć informacje od banku o wysokości i terminie wpłaty raty. Taka informacja nosi nazwę promesy.

Mieszkania z rynku wtórnego mogą być świetną okazją albo ukrytym kotem w worku. Zanim zdecydujemy się na kupno należy stać się detektywem i wyszukać jak najwięcej informacji o lokalu, budynku, właścicielu i okolicy, w której chcemy nabyć nieruchomość. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub jesteś w trakcie poszukiwani mieszkania zapraszam do kontaktu ze mną. Pomogę Ci wybrać odpowiednią ofertę, przeprowadzę Cię przez niezbędne formalności, a także uczulę na wszystkie pułapki, jakie mogą czyhać za potencjalnie najlepszymi okazjami!