Masz kilka mieszkań na wynajem, ale chciałbyś kupić nowe lokum dla siebie? Możesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Okazuje się, że ulga ta przysługuje nawet inwestorom, którzy zazwyczaj posiadają więcej niż jedno mieszkanie.

Ulga mieszkaniowa również dla właścicieli większej liczby mieszkań

Tak wynika z interpretacji indywidualnej sytuacji podatnika z 17 maja 2023 roku dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).
Mężczyzna złożył do KIS-u wniosek, w którym zapytał o to, czy przysługuje mu prawo do zwolnienia z podatku PIT. W marcu 2023 roku sprzedał mieszkanie, które nabył w 2020 roku. Mieszka w miejscowości A, ale chciałby kupić mieszkanie w miejscowości B, gdzie ma już 3 inne nieruchomości. Planuje zameldować się i zamieszkać w nowo kupionym lokalu, jednocześnie nie chce pozbywać się tego mieszkania, w którym obecnie stacjonuje. Według niego przysługuje mu ulga mieszkaniowa. W odpowiedzi przyznano mu rację.
Czyli niezależnie od tego, ile masz mieszkań, możesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Można to nazwać przełomem, bo do tej pory fiskus traktował sam fakt posiadania większej liczby lokali jako podstawę do odmowy prawa do ulgi. Mimo że teoretycznie przepisy dotyczące ulgi mieszkaniowej nie zawierają ograniczeń co do liczby nieruchomości.

Można realizować cele mieszkaniowe w 2 lokalach

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej swoją decyzją, powołując się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, potwierdził również, że można zamieszkiwać więcej niż jedną nieruchomość (np. w sytuacji gdy pracuje się w miejscowości A, a czas z rodziną spędza się w miejscowości B).

Warunki skorzystania z ulgi

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość, którą nabyłeś mniej niż 5 lat temu, musisz zapłacić podatek od dochodu. Chyba że skorzystasz z ulgi mieszkaniowej. Możesz ją otrzymać, jeśli dochód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe. Obecnie masz na to 3 lata (licząc od końca roku podatkowego, w którym doszło do zbycia lokalu).

Niejasne „własne cele mieszkaniowe”

Pojęcie „własne cele mieszkaniowe” nie jest doprecyzowane. Przepisy nie określają, od kiedy nabywca musi zamieszkać w nowej nieruchomości. Według interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 grudnia 2018 roku nawet wynajęcie (czasowe i o charakterze okazjonalnym) lokalu nie wyklucza możliwości skorzystania z ulgi. Na pewno jednak mieszkanie to nie może być przeznaczone dla rodziny, a zatem osoba, która zakupiła nieruchomość, ma w niej w przyszłości zamieszkać.

 

Warto podkreślić, że opisywany aspekt dotyczy sprzedaży nieruchomości „prywatnych”. Niemniej jednak jest to furtka dla inwestorów chcących zapewnić sobie nowe lokum.