Pojęcie działalności gospodarczej

Jeśli przeprowadzasz transakcję jako osoba fizyczna, kupujesz i sprzedajesz nieruchomości, to obecnie prawo podatkowe w Polsce mówi, że jeżeli dokonujesz czynności stale powtarzającej się, na której zarabiasz, powinieneś założyć działalność gospodarczą.

Ustawa sugeruje nam, że właściwie, jeżeli dokonujemy czynności zarobkowej częściej niż dwa razy, to już może to zostać potraktowane przez urząd skarbowy jako prowadzenie działalności gospodarczej. Mowa oczywiście o obrocie nieruchomościami.

Jeżeli będziesz częściej niż dwa razy sprzedawać nieruchomości, nie mając założonej działalności gospodarczej, to możesz zostać ukarany!
Istotą jest więc również to, abyś miał zaplanowane w swoim przedsięwzięciu cały proces inwestycyjny, dotyczący nie tylko jednej, ale i wielu kolejnych transakcji. W praktyce oznacza to, że pierwsze dwie nieruchomości możesz śmiało kupić i sprzedać jako osoba fizyczna. Jeżeli taka działalność Ci się spodoba i zauważysz, że możesz na tym dobrze zarabiać, wtedy możesz zdecydować się na otworzenie działalności gospodarczej.
Istnieje także możliwość, że kolejne nieruchomości będziesz kupować „na inną osobę”: teściową, brata, siostrę. Niestety sytuacja podatkowa w przypadku działalności gospodarczej jest mniej korzystna, niż obrót  nieruchomościami bez tej działalności, a więc jako osoba fizyczna. Gdy założysz działalność gospodarczą będziesz na tych samych transakcjach odnotowywał mniejsze zyski, ze względu na konieczność odprowadzania większych podatków.

ZOBACZ TEŻ TO WIDEO:

Jak to wygląda w praktyce?
W przypadku osoby fizycznej odprowadzasz podatek dochodowy. Na rok 2014 w Polsce obowiązuje taka zasada, że nie odprowadza się podatku VAT i jako inwestor ponosisz wszelkie koszty, które są pomniejszeniem Twojego dochodu. Te kosztymożesz następnie odpisać od wartości sprzedaży nieruchomości.

Przykład:

Jeżeli kupiłeś nieruchomość za 150 000 zł, wyremontowałeś za 30 000 zł, poniosłeś dodatkowe koszty, tj. taksy notarialne, opłaty skarbowe, prowizje za pośrednictwo, odsetki bankowe – to wszystko jest dla Ciebie kosztem i dodajesz je do ceny zakupu.

Następnie odejmujesz całą tę kwotę od ceny sprzedaży i pozostaje do odprowadzenia podatek w wysokości 19%.
Zobrazujmy to liczbami

Załóżmy, że koszty remontu wynosiły:
30 000 zł, pozostałe koszty to 5 000 zł.

Suma kosztów wynosi35 000 zł, cena zakupu to 150 000 zł., czyli razem koszty wynoszą
185 000 zł.

Nieruchomość została sprzedana za 205 000 zł, a więc Twój dochód, czyli różnica między ceną sprzedaży, a kosztami, to 20 000 zł i od tej kwoty musisz odprowadzić 19% podatku, tj. 3 800 zł. Reszta kwoty stanowi Twój zysk.

Ulgi

Istnieje możliwość skorzystania ze specjalnej ulgi oferowanej przez Państwo.

W praktyce oznacza to, że możemy NIE odprowadzać podatku
a pieniądze ze sprzedaży zainwestować w nową nieruchomość. Jeżeli w ciągu najbliższych dwóch lat pieniądze ze sprzedaży przeznaczysz na zakup nowej nieruchomości, to od tej sprzedaży nie musisz odprowadzać podatku, ale wiedz, że urząd skarbowy nie śpi i w stosownym czasie może poprosić Cię o udowodnienie tego, czy tak się naprawdę stało. Wówczas będziesz musiał przedstawić akty notarialne sprzedaży tej nieruchomości, zakupu nowej nieruchomości, następnie kosztów, które były poniesione w związku z obrotem nieruchomości – tak, żeby pokazać, że dokładnie tą kwotę przeznaczyłeś na zakup nieruchomości.
Ot i cała polityka podatkowa. Jeżeli masz bardziej szczegółowe pytania, napisz do mnie – ja zapytam swoich specjalistów, udzielimy Ci odpowiedzi na naszym blogu.

Wojciech Orzechowski

Incoming search terms:

  • handel nieruchomościami
  • obrót nieruchomościami
  • handel mieszkaniami podatki