Termin umowy przyrzeczonej
Termin umowy przyrzeczonej bardzo często nie idzie w parze z uzyskaniem kredytu. Co wtedy, gdy ustaliliśmy termin umowy przyrzeczonej ale ze względu na długie oczekiwanie na uzyskanie kredytu procedura się przedłuża? Bardzo często występują takie sytuacje, ja również znam je z własnego oświadczenia.
Przesunięcie terminu umowy przyrzeczonej
Pewnego razu kupowałem dom jednorodzinny. Umowę przedwstępną podpisaliśmy pod koniec sierpnia, we wrześniu złożyliśmy wnioski kredytowe do trzech banków. Pierwsza odpowiedź była po dwóch tygodniach, a ta na którą najbardziej liczyliśmy, dotarła do nas dopiero w styczniu! Zawarcie umowy przyrzeczonej odbyło się dopiero w styczniu, zatem niemal po pół roku od podpisania umowy przedwstępnej. Nie przewidziałem, że cała procedura zajmie aż cztery miesiące.
Gdy kupujesz nieruchomość nalegaj aby umowa przyrzeczona mogła być przesunięta nawet do 6 miesięcy od momentu podpisania transakcji.
Oczywistością jest fakt, że będziesz chciał ją jak najszybciej sfinalizować. Jednak istnieją pewne czynniki niezależne od Ciebie, takie jak decyzje analityków i zarządów banku, którym nigdy się nie spieszy, którzy zawsze mają czas. Lepiej od razu ustalić okres 6 miesięcy na podpisanie umowy przyrzeczonej, a sfinalizować ją po dwóch, niż ustalić okres miesięczny, a potem go przedłużać. Może się bowiem okazać, że dzięki temu jesteś na mniej korzystnej pozycji negocjacyjnej.
Co możemy zrobić gdy w umowie jest wpisany okres 2 miesięczny, który się przybliża wielkimi krokami? Z taką sytuacją spotkałem się ostatnio. Ze względu na utrzymanie dobrych relacji z osobą sprzedającą, udało się go przedłużyć o kolejne 2 miesiące, a potem sfinalizować transakcję bez dodatkowych kosztów.
Aby uniknąć podobnych problemów należy umieścić odpowiedni wpis w umowie przedwstępnej.
Według mnie podany w artykule czas 6 miesięcy jest najbardziej optymalny na tego typu inwestycje.
Kluczowe jest również dobre sformułowanie umowy przedwstępnej.
A co jeśli w umowie przedwstępnej nie został określony czas w którym ma ma być
zawarta umowa przyrzeczona?
Powinna być zawarta w terminie wyznaczonym stronę uprawnioną do zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeśli akurat wypada tak, że obie strony są do tego uprawnione i obie złożą różne propozycje terminowe, to wiąże je termin wyznaczony przez tę stronę, która wcześniej złożyła oświadczenie.
Co można zrobić, gdy zbliża się termin zawarcia umowy przyrzeczonej a
niekoniecznie mamy dobre relacje z druga stroną ( bo np. jest nam obca i mamy neutralną relację)?
Im więcej czasu mamy, tym lepiej.