W umowie możesz zastrzec, że w mieszkaniu obowiązuje zakaz palenia tytoniu i innych produktów, ale najlepiej byłoby od razu wybrać takich najemców, którzy nie palą. Niestety, najemca Twój może nie respektować postanowień i od czasu do czasu będzie palił w Twojej nieruchomości. Pytanie, czy tego chcesz. Meble, dywany, ściany – wszystko przejdzie zapachem tytoniu. Pozbyć się potem tego zapachu jest strasznie trudno. To oczywiście ma wpływ na potencjalne znalezienie klientów. Wyobraź sobie – jesteś klientem, wiesz czego oczekujesz, wchodzisz ale czujesz ??? „zapach”. Zastanawiasz się co tak może śmierdzieć? Jest to delikatny nieprzyjemny zapach, ale jednak coś jest nie tak. Czy wynajmiesz takie mieszkanie? Czy chciałbyś mieszkać w takiej nieruchomości, która rozprasza Twoje poczucie satysfakcji ze względu na zapach, który się wydobywa? Powinieneś też w umowie zastrzec, że wszelkie libacje alkoholowe są niewskazane jak i również spożywanie narkotyków. Z góry powinieneś mieć to zapisane, a najemca Twój powinien wiedzieć co tolerujesz, a czego nie. W przypadku złamania postanowień kaucja powinna przepadać, przynajmniej będzie to jakiś straszak na najemcę.
Istotnym jest również załącznik do umowy, w którym zostaną wymienione wyposażenie lokalu, czyli na przykład meble, sprzęt i tak dalej oraz zapisane stany liczników. Licznik wody ciepłej, zimnej, grzejniki, licznik energii elektrycznej. Warto je uwiecznić na zdjęciach zrobionych w dniu przekazania umowy.
Lista rzeczy, które nie powinny mieć miejsca w mieszkaniu powinna być zawarta w każdej umowie najmu
Po raz kolejny sprawdza się rada : lepiej zawrzeć w umowie za dużo niż za mało.
Najgorzej gdy oddajemy pięknie wyremontowane mieszkanie najemcy, a on zostawia je w stanie do całkowitego remontu.
Raz mi się tak zdarzyło. W bonusie dostałam fatalną ekipę fachowców remontujących mieszkanie. To były miesiące pełne niepotrzebnego stresu
Zdecydowanie warto zabezpieczyć nieruchomość dobrze sporządzoną umową.