Kapitał obcy – sposób na kupno nieruchomości

Kapitał obcy możesz pożyczyć od sąsiadów, przyjaciół, znajomych w celu wspólnego zainwestowania. Możesz także namówić kogoś, kto ma zdolność kredytową, żeby poręczył Ci kredyt. Pewnie zadasz sobie pytanie: „Kto głupi poręczy kredyt w dzisiejszych czasach?” A ja Ci powiadam, że i taki się znajdzie, który poręczy.

Kim może być poręczyciel?

Jakie są cechy idealnego poręczyciela? Co możemy zrobić by zachęcić kogoś do poręczenia kredytu?

Oto co powinniśmy zrobić:

  1. Poręczyciel musi otrzymać od Ciebie korzystną propozycję współpracy.
  2. Taka osoba musi mieć udział w całym procesie inwestycyjnym – zysk jest tu najważniejszy.
  3. Inwestor może oczekiwać zabezpieczenia w postaci wpisu do hipoteki. Możesz być osobą, która prowadzi transakcję, zajmuje się inwestycją i jest notarialnie upoważniona do przeprowadzenia takiej transakcji. Całość transakcji czyli zakup, a następnie sprzedaż jest przypisana na inną osobę fizyczną, która Cię do tego upoważniła.

Ja również tak zaczynałem. Nie posiadałem własnego kapitału a obrót nieruchomościami przeprowadzałem na nazwiska osób trzecich. Brałem udział w transakcjach i z tego tytułu czerpałem profity, do czego Ciebie również zachęcam.

W jaki sposób pozyskać pieniądze od bliskich?

W tym celu polecam książkę Dale Carnegie pt: „Jak zjednywać sobie ludzi i pozyskiwać przyjaciół?”. Książka ta może odmienić całkowicie Twoje życie! Może sprawić, że będziesz miał o wiele więcej przyjaciół niż dzisiaj masz. Zmieni się Twoja postawa, sposób traktowania innych, Twoje podejście do życia, pracy, otoczenia. W tym biznesie jest to szczególnie potrzebne do czasu gdy będziesz dysponował własnymi środkami. Wzbudzanie zaufania do siebie, innych ludzi, to podstawa współpracy. Bryan Tracey powiedział: „Jeżeli ktoś Cię lubi, będzie z Tobą spędzał czas, ale jeśli ktoś Ci zaufa – będzie robił z Tobą biznes”. Pożyczanie czy organizowanie pieniędzy od inwestorów nie jest trudne. Wystarczy tylko wiedzieć, w które drzwi zapukać i pukać dotąd, aż Ci otworzą. Osobiście posiadam sposoby na zdobywanie środków finansowych od obcych, od bliskich. Spróbuj sam! Zachęcam Cię do udziału w warsztatach, które prowadzę – nauczę Cię jak to robić.

Jak uzyskać obcy kapitał?

Kapitał obcy to nie tylko pieniądze, które możesz pożyczyć od banku. Przy odpowiednim oprocentowaniu uzyskasz go od niejednego inwestora. Są chwile na rynku, takie jak dziś na rok 2014, pierwszy kwartał, w których banki na lokatach oferują nie więcej jak 3% w skali roku. Wielu inwestorów, z pocałowaniem w rękę, pożyczy Ci kapitał, jeśli zaoferujesz im 6, 8 czy nawet 10%. Wszystko zależy od Twojej kalkulacji. Dzięki niej będziesz wiedział jaki możesz ponieść dopuszczalny koszt, tak aby dobrze zarobić i dobrze zapłacić inwestorowi za jego użyczony kapitał.

Najłatwiejszą opcją jest kredyt w banku bo jesteś w stanie, w tej chwili, zbić oprocentowanie poniżej 6%. Wszystko zależy od stawek LIBOR i WIBOR. Jeśli stawki są przyjęte na niskim poziomie przez banki centralne, a marża wynosi często 1-2%, to jesteś w stanie uzyskać oprocentowanie rzędu 2,5-6% w zależności czy kredyt bierzesz w walucie obcej czy w złotówkach.

Uruchom swój proces myślenia i zastanów się co możesz zrobić żeby zorganizować odpowiedni kapitał na pierwszą inwestycję! To nie takie trudne!