Triki agentów nieruchomości

Autor: Krzysztof Dmowski

 

Nie każdy z nas jest ekspertem i nie musi wiedzieć jak odbywa się sprzedaż mieszkania, czy domu. Jednak agenci są często doświadczonymi specjalistami w sprzedaży. Wciskają nam do podpisania umowę na podstawie której nie muszą dalej nic robić, oni już zarobili.

 

Poniższy artykuł dotyczy kilku faktycznych przypadków postępowania agentów nieruchomości, być może są to wyjątki, które miały miejsce.

Jednym ze skutecznych trików jest umowa. Umowę należy przeczytać przed jej podpisaniem, bo może zawierać wiele niekorzystnych oczekiwań, które klient musi spełnić po jej podpisaniu. Często umowa zawiera informacje, że sprzedający mieszkanie lub działkę musi uiścić część ustalonej kwoty już podczas podpisania umowy. Takie działanie sprawia, że agent ma swoje utrzymanie. Nie musi już starać się sprzedawać szybko. Może sprzedać kiedyś tam, bez określonego czasu.

Agent nieruchomości mówi też często o kliencie. Przyprowadza kogoś ze sobą, kto jest tylko podstawioną osobą, aby wymóc na kliencie podpisanie umowy. Potem ta osoba stwierdza, że musi jeszcze temat przemyśleć albo ma problem z otrzymaniem kredytu. I klienta nie ma. A my podpisaliśmy umowę i zapłaciliśmy połowę ustalonej kwoty. Straciliśmy nawet jeżeli agent nie sprzeda mieszkania. Klient także znika, jeżeli nie podpisaliśmy umowy, bo nie godzimy się na warunki.

Agent mówi, że kwota otrzymana podczas podpisania umowy pozwoli na umieszczanie informacji na temat nieruchomości w gazetach lub na stronach internetowych. Jeżeli nie otrzyma pieniędzy i tak będzie musiał to zrobić. Jeżeli agent nie otrzyma żadnych pieniędzy wówczas będzie musiał doprowadzić do sprzedaży, bo inaczej nie zarobi.

Innym trikiem jest szybka sprzedaż. Agent, który nie wziął żadnych pieniędzy musi się bardziej postarać. Wówczas będzie proponował zaniżenie ceny, aby sprzedać nieruchomość.

Nie wolno ulegać sugestii pierwszego klienta, bo wówczas sprzedamy swoją własność po zaniżonej cenie, aby tylko sprzedać. Klient jeżeli będzie chciał kupić mieszkanie, czy działkę, zawsze wróci i zgodzi się na cenę, o ile nie będzie zawyżona.

Umowa z agentem nie może nas ograniczać. Nieruchomość należy do nas i to my decydujemy o tym kiedy i komu ją sprzedamy, oraz za jaką cenę.

Należy pamiętać o tym, że niemalże każdy klient, który zamierza kupić mieszkanie jest przygotowany na to, aby w mieszkaniu zrobić remont. Bardzo rzadko zdarza się, aby klient wprowadził się i zamieszkał bez jakichkolwiek przeróbek. Zatem narzekanie w czasie oglądania ma na celu jedynie zaniżenie kwoty. Zdarza się, że sam agent narzeka. Agent będzie narzekał na stare grzejniki, okna, brak balkonu, jeżeli jest wanna, będzie mówił o tym, że większość klientów woli prysznic i odwrotnie jeżeli jest prysznic, to stwierdzi, że większość klientów woli wannę. Wtedy należy odpowiedzieć: „ja lubię wannę, a pan jak chcesz to sobie możesz zamontować prysznic” — chociaż ja nie powiedziałbym tego tak grzecznie.

Jak zatem najlepiej sprzedać mieszkanie lub działkę? Należy zacząć od rozwieszania ogłoszeń — co w sumie nic nie kosztuje. Wiele osób będzie przychodzić tylko w celu porównania tej nieruchomości z własną, którą też wystawia. Mnóstwo internetowych portali udostępnia darmowe ogłoszenia — zazwyczaj takie czytają agenci i sugerują pomoc przy sprzedaniu. Również uwagę przyciągają ogłoszenia w lokalnej prasie. Działając w ten sposób robisz dosłownie to samo co zrobiłaby agencja nieruchomości, z tą różnicą że ty oszczędzasz co najmniej kilka tysięcy złotych.

Wiele osób niesłusznie jest przekonanych, że po podpisaniu umowy nie ma odwrotu. Jednak klient zawsze ma prawo się wycofać bez ponoszenia kosztów. Czasem własne prawo można wywalczyć jedynie w sądzie, choć rzadko się zdarza, żeby agencja nieruchomości chciała iść do sądu. Jednak najważniejszą rzeczą jest przeczytanie umowy, bo wtedy unikamy wszelkich problemów. Umowa za każdym razem może być indywidualna i dostosowana do każdego klienta.

Następuje więc pytanie, czy warto korzystać z pomocy agenta przy sprzedaniu mieszkania? Oczywiście, że warto. Agent o dobrej opnii zawsze będzie nam pomagał w całej procedurze. Często klient przychodzi do agencji żeby przez agencję kupić mieszkanie. Wymienione przypadki zdarzają sie rzadko, ale jednak mają miejsce. Trzeba tylko rozważnie do wszystkiego podchodzić i nie dawać się zwieść.


Krzysztof Dmowski
http://www.kdpowiesci.republika.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.