Sposoby zabezpieczenia przed oszustwem ze strony kupującego
Oszustwa na rynku nieruchomości to temat, na który powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko patrząc z pozycji kupującego ale także sprzedającego mieszkanie, dom lub lokal.
Spisanie aktu notarialnego sprzedaży powinno chronić zarówno Twoje jak i Kupującego interesy.
Czy Kupujący, mimo zapisu art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego, może nas oszukać?
Co Ty jako Sprzedający możesz zrobić by nie zostać oszukanym?
Art.777
Wedle artykułu 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego : „Akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie oznaczonych, albo też obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, lokalu, nieruchomości lub statku wpisanego do rejestru gdy termin zapłaty, uiszczenia lub wydania jest w akcie wskazany”. W przypadku sprzedaży nieruchomości oznacza to, że osoba kupująca, nabywająca mieszkanie w momencie nie uiszczenia zapłaty za nie zobowiązuje się, podpisując akt notarialny, do egzekucji owej zapłaty.
Co warto podkreślić, nie jest to jednak typowe zabezpieczenie majątkowe osoby sprzedającej (wierzyciela) przed niewypłacalnością kupującego (potencjalnego dłużnika).
Art 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego ma na celu uproszczenie procesu dochodzenia roszczenia w przypadku drogi sądowej
Czy w takiej sytuacji możemy się obawiać oszustwa ze strony kupującego?
Termin zapłaty
Moja znajoma sprzedaje mieszkanie, które nabyła w wyniku spadku. Wraz z Kupującą mają zamiar podpisać akt notarialny sprzedaży,w którym Kupująca zobowiązuje się zapłacić gotówką za mieszkanie w terminie 14 dni od podpisania aktu.
Czy moja znajoma może obawiać się, że zostanie oszukana?
1. 14 dni – termin, który wzbudza moje wątpliwości
Dlaczego?
W myśl podpisanego aktu notarialnego Kupująca staje się właścicielką mieszkania w momencie podpisania aktu notarialnego. Co oznacza to w praktyce? Tuż po wyjściu od notariusza formalnie może udać się do mieszkania i w nim zamieszkać.
Jak wcześniej wspomniałem – Kupująca zobowiązała się zapłacić gotówką za mieszkanie. Zgodnie z oświadczeniem woli podpartym artykułem 777 § 1 pkt 4.
Kupująca mimo oświadczenia może nie zapłacić za mieszkanie, a wtedy moja znajoma narazi się na dochodzenie na drodze sądowej swoich praw i zapłaty.
2. Ile może to trwać?
Dochodzenie zapłaty na drodze sądowej może trwać nawet 6-24 miesięcy, przy sprzyjających warunkach w postaci możliwości zwindykowania majątku Kupującej.
3. Najważniejsza kwestia
Jeśli Kupująca zobowiązuje się zapłacić gotówką za mieszkanie, czemu nie może tego zrobić w momencie podpisywania aktu notarialnego?
Istnieje możliwość przelania gotówki bezpośrednio z konta na konto lub zapłaty bezpośrednio u notariusza.
4. Właściciel mimo braku zapłaty
Względem prawa Kupująca staje się właścicielem tuż po wyjściu od notariusza mając, w tym przypadku, 14 dni darmowego mieszkania. Ma zatem prawo rozwiercić zamki, wejść bez zgody Sprzedającego do lokalu.
5. Co zrobić w takiej sytuacji?
Warto podpisać akt notarialny dopiero w tym dniu, w którym Kupująca będzie fizycznie posiadać gotówkę, przez co może wykonać przelew bezpośredni na konto Sprzedającego lub doręczyć pieniądze osobiście.
Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie, pamiętaj o tym by zadbać o wszystkie szczegóły, które pomogą Ci uniknąć sytuacji, w której osoba nabywająca je może Cię oszukać.
Pomimo klauzuli zabezpieczającej w postaci artykułu 777 nikt nie zagwarantuje Ci uczciwości Kupującego!
Artykuł ten ma na celu uproszczenie dochodzenia roszczeń w przypadku braku zapłaty na drodze sądowej, nie zaś gwarancji zapłaty.
Jeśli teraz planujesz sprzedaż mieszkania, domu, zastanawiasz się nad sporządzeniem umowy i wyznaczeniem odpowiednich warunków a masz wątpliwości – napisz do mnie. Przypadek mojej znajomej może być również i Twoim – nie daj się oszukać! Zapraszam do lektury i zadawania pytań.
Incoming search terms:
- https://zarabiajnanieruchomosciach pl/777/
Witam, mam w umowie przedwstepnej notarialnej informacje że kupijący ma wpłacic pieniądze na zakup nieruchomosci w dniu podpisania aktu notarialnego. Co jeśli teraz przed podpisaniwm koncowego aktu notarialnego nie chce tego zrobić i mowi ze moze mnie zmusić do podpisania aktu jakie mam prawo np odstepienia od umowy?
A co jeśli kupujący nie zapłaci za mieszkanie, stanie się właścicielem, kupujący ma długi a do egzekucji z mieszkania przyłączą się inni wierzyciele? Komornik sprzeda mieszkanie za 75% wartości a kwota uzyskana będzie do podziału na np. kilku wierzycieli. Właściciel dostanie ułamek tej kwoty? Taka sytuacja może mieć miejsce?
Może mieć miejsce. Nie wolno dopuszczać do takiej sytuacji.
a co z kredytem i tym, że bank może się wycofać z umowy udzielenia kredytu?
i, jeśli kupujący zakłada na siebie księgę wieczystą wraz z zakupem mieszkania, ile czasu właściciel musi czekać na zapłatę? dostanie pieniądze od banku, gdy dopiero księga będzie założona, a w niej wpisana hipoteka?
Jeśli art. 777 jest w istocie bublem prawnym jak najlepiej skonstruować umowę by nie kombinować z czasem, momentem jej podpisywania czy niestety się nie da?
Niech kupujący płaci najpóźniej w dniu aktu notarialnego i wtedy nie ma problemu. Sam art. 777 ma tylko przyspieszyć egzekucję jeśli do takiej dojdzie, a nie rozwiązać problem.