Podczas dokonywania transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości występują dwa podatki dotyczące samej transakcji, które pobiera notariusz, mianowicie VAT oraz PCC.
VAT doliczany jest do taksy notarialnej – 23%’ w praktyce wygląda o tak, że notariusz, od którego będziesz miał informacje o kosztach związanych z podpisaniem umowy przyrzeczonej, poinformuje Cię o koszcie netto, a do niego doliczy podatek VAT.

PCC jest to tak zwany podatek od wzbogacenia się, czyli podatek wielkości 2% odprowadzany do Urzędu Skarbowego przez notariusza w Twoim imieniu.

Są to dwa różne podatki; na oba musisz być przygotowany. Obydwa pobiera notariusz i on je odprowadza. Jednakże w przypadku zakupu mieszkania od firmy, gdy otrzymujesz fakturę VAT, podatek PCC nie występuje.

Dlaczego wspomniałem o podatku VAT? Często notariusze podając Ci wartość taksy notarialnej za usługę, np: 1500 zł podają ją w kwocie netto. Dzwonisz, pytasz „ile”? Notariusz odpowiada 1500 … następnie po akcie notariusz prosi: „proszę udać się do kasy i uiścić 1845 zł”. Wtedy następuje zdziwienie. Miało być 1500?! Wszystko się zgadza … miało być 1500 netto a to jest 1845 brutto. Notariusze często współpracują z różnymi firmami świadcząc im usługi i wtedy często podają kwoty netto. Z przyzwyczajenia i ty możesz usłyszeć kwotę netto. Niestety podatek VAT troszkę zaboli, gdyż jesteś odbiorcą końcowym usługi dlatego też płacisz kwotę brutto. Przedsiębiorca na to nie zwraca uwagi, gdyż w działalności może ten podatek sobie odliczyć.