Jeżeli dostrzegasz potencjał w nieruchomościach to dzisiaj jest ten czas, żeby inwestować. W Polsce mamy teraz prawdziwy boom budowlany.

Na każdych 10 tysiącach złotych zainwestowanych w najem długoterminowy można zarobić 800–1500 złotych rocznie. To dużo więcej niż w krajach Europy Zachodniej.

Jak zainwestować 100 tysięcy?

To nie jest proste, ale… Jeśli nigdy nie zajmowałeś się nieruchomościami to pierwszą inwestycję powinieneś zrobić za mniejsze pieniądze. Sprawić, by kapitał, z którym startujesz – na przykład 30 000 zł – był maksymalnie wykorzystany. Wiadomo, że za 30 tysięcy nie można w Łodzi kupić mieszkania. Na to trzeba mieć minimum 120 tysięcy złotych i trafić na okazję np. zaniedbaną, zniszczoną 30-metrową kawalerkę. Jeżeli masz zdolność kredytową, to bank pożyczy ci brakująca kwotę, jeżeli nie, to spróbuj pożyczyć ją od najbliższych (na 41 pierwszych stronach książki „Zarabiaj na nieruchomościach” dokładnie opisuję, jak zorganizować kapitał na pierwszą inwestycję).

Przy pierwszej nieruchomości możesz wykorzystać maksymalnie całą gotówkę, którą dysponujesz po to, żeby kredyt był jak najmniejszy. Własne pieniądze potrzebne są, żeby sfinansować wszystkie wydatki czyli wkład własny do kredytu bankowego, notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych, pośrednika oraz wszystkie inne niezbędne koszty, np. czynsz, który trzeba będzie płacić do czasu sprzedaży nieruchomości. Kredyt bankowy jest zatem potrzebny do zakupu nieruchomości i jej remontu.

Mogę cię zapewnić, że jeżeli będziesz postępować zgodnie z moją strategią (www.najlepszastrategia.pl) czyli krok po kroku i inwestycja po inwestycji, to odnotujesz takie zyski, które w sposób widoczny wpłyną na Twoją zdolność kredytową. A kiedy dojdziesz do takiego momentu, że będziesz miał czterokrotnie wyższą zdolność kredytową niż gotówki, to znajdziesz się w sytuacji, w którym kapitał będzie najlepiej dla Ciebie pracować.

Ile trzeba kapitału, żeby zostać rentierem?

Bycie rentierem to moment, w którym wypracowane zyski pokrywają wszystkie Twoje koszty. To jest chwila, w której nic nie musisz, robisz co chcesz. Jeśli chcesz to pracujesz, jeżeli chcesz, to zwiedzasz świat i uprawiasz swoje hobby. Zastanawiasz się teraz ile potrzebujesz mieć kapitału/nieruchomości, żeby znaleźć się właśnie w tym miejscu? Jeżeli masz 2 miliony złotych, to te pieniądze zainwestowane w nieruchomości tak, aby dawały 9 procent stopy zwrotu rocznie, przyniosą 15 tysięcy złotych przychodu miesięcznie przed opodatkowaniem. Oczywiście może to być więcej, ale 8 procent to minimum. Istotą takich inwestycji jest to, żeby nieruchomości dawały Ci comiesięczny dochód.

Wynajem, podnajem czy obrót?

Wyobraźmy sobie, że masz 120 tysięcy albo nie masz gotówki, ale masz zdolność kredytową na taką kwotę. Kupujesz nieruchomość – za kredyt lub inwestując własną gotówkę, remontujesz, urządzasz i wynajmujesz. Po zakupie nie masz pieniędzy i tracisz zdolność kredytową. A ile zarabiasz? Jakieś 300–500 zł miesięcznie. Czyli rocznie około 6 tysięcy, może trochę więcej. Zatem nie tędy droga. Nawet jeśli masz wyższą zdolność, albo dysponujesz wyższą gotówką, to wynajem daje niską stopę zwrotu.

Wraz z uczestnikami warsztatów staramy się nie schodzić poniżej 50 procent rentowności na jednej transakcji, ale przy obrocie nieruchomościami. A to oznacza, że jeżeli obracasz takimi nieruchomościami dwa razy w roku, to zarabiasz całkiem ładną sumkę. Inwestujesz 30 tysięcy złotych miesięcznie, posiłkujesz się dźwignią finansową – kredytem, a potem osiągasz 50–100 proc. stopy zwrotu w pół roku.

Na tym właśnie polega zarabianie poprzez obrót nieruchomościami – żeby co roku podwoić swój kapitał. Masz 30 tysięcy zrób tak, żeby mieć 60 tysięcy, masz 60, zrób z tego 120 tysięcy. Jak powiedział Robert Kiyosaki zarabianie na inwestycjach w nieruchomości, jest dla ludzi bogatych, bo tylko ludzie bogaci taką wiedzę posiadają.

Zachęcam do przeczytania podręczników – „Zarabiaj na nieruchomościach” i „Wszystko o flipach czyli 200 pytań do eksperta”. Zapraszam też na moją stronę internetową: www.wojciechorzechowski.pl

Źródło: LifeIn Łódzkie