• Biorąc pod uwagę moje dotychczasowe doświadczenia, określiłem nieruchomość wzorcową na której będziemy się opierać w dalszych rozważaniach, tj.: mieszkanie w bloku, w dobrym położeniu*, trzypokojowe, około 50 m2, z pokojami rozdzielnymi czyli nie przejściowymi (tj. z takimi do których jest dostęp z przedpokoju).
  • Najlepiej w bloku czteropiętrowym, na piętrze pierwszym, z widokiem na park lub inną zieleń, z dala od hałasu, ale jednocześnie blisko centrum lub na jego obrzeżach.
  • Super jeśli ta nieruchomość znajduje się w nowym budownictwie czyli materiał, z którego blok jest zbudowany to cegły albo pustaki. Raczej nie płyta ale ostatecznie może być to mieszkanie w wieżowcu z płyty. Wielka płyta ma jedną podstawową wadę: to co sąsiedzi powiedzą za ścianą – wszystko słychać u nas w mieszkaniu. Często różnego rodzaju dźwięki i odgłosy, których nie chcemy słyszeć.
  • Mieszkanie takie powinno załóżmy kosztować 160 tys do remontu (rynek porównywalny do łódzkiego).

Jeżeli uważasz, że Twoja nieruchomość powinna spełniać inne kryteria, to warto abyś sobie je zapisał i określił co może być dla Ciebie nieruchomością wzorcową. Podejrzewam, że większość tych cech będzie podobna – a różnica będzie wynikać z wielkości przyjętego metrażu. Czyli może to być mieszkanie wielkości 30-35 m2 – jeden lub dwa pokoje i wprost proporcjonalnie tańsze**.

* dobre położenie – 🙂 rzecz względna
** mieszkanie 30m2 może mieć ok 5-10% wyższą cenę za metr kwadratowy niż mieszkanie 50m2