Czy wiedzieliście, że:

· Aż 55 proc. podpisanych umów kredytowych w ramach MdM zawarto z osobami samotnymi.

· W grupie osób samotnych – aż 94 proc. stanowili wnioskodawcy bezdzietni.

· W 2014 roku rząd przeznaczył na dofinansowanie w ramach MdM 600 mln zł, z czego w pierwszym półroczu rozdysponowano tylko 25 proc.

Okazuje się, że beneficjentami rządowego „Programu dofinansowania do wkładu własnego kredytu mieszkaniowego dla młodych” nie są wcale młode małżeństwa, ale bezdzietne osoby samotne.

Jak wynika z danych Banku Gospodarstwa Krajowego, do końca czerwca 2014 r. banki zaakceptowały łącznie 
8 tys. 237 wniosków na kwotę 187 mln zł. Z tego 6 tys. 319 umów kredytowych zostało już podpisanych. Najwięcej wniosków o dofinansowanie złożono w trzech województwach – pomorskim (1 475), mazowieckim (1 374) i wielkopolskim (1 281). Najmniej natomiast w świętokrzyskim (96) i opolskim (84).

Singiel na swoim
Mimo że z założenia program Mieszkanie dla Młodych miał wspierać młode małżeństwa z dziećmi, to jednak rzeczywistość zweryfikowała rządowe plany. Aż 55 proc. podpisanych umów kredytowych w ramach MdM zawarto z osobami samotnymi, a tylko 45 proc. z małżeństwami. Wśród małżeństw zaledwie 7,4 proc. miało dwoje lub więcej dzieci, a w grupie osób samotnych – aż 94 proc. stanowili wnioskodawcy bezdzietni. Z podwyższenia o 10 m2 limitu powierzchni nieruchomości dla małżeństw z trójką dzieci skorzystało dotychczas tylko 12 par, czyli mniej niż co czwarty z beneficjentów.

Kiepski początek?
W 2014 roku rząd przeznaczył na dofinansowanie w ramach MdM 600 mln zł, z czego w pierwszym półroczu rozdysponowano tylko 25 proc. Jak przewidują analitycy Comperia.pl, do końca roku zostanie wykorzystanych zaledwie 50-60 proc. przeznaczonych środków. 
– Niewiele osób ma świadomość, że niewykorzystane w danym roku środki na dopłaty do wkładu własnego nie zwiększają puli dofinansowania na kolejny rok, tylko wracają z powrotem do Skarbu Państwa – podkreśla Marta Ośko z Comperia.pl.

Gdzie po kredyt?
Comperia.pl przeanalizowała ofertę dziesięciu banków oferujących kredyty w ramach MdM. Kredyt dla singli z najniższą marżą – 1,59 proc. ma Deutsche Bank. Na drugim miejscu jest Banku Pekao SA (marża 1,89 proc.) i Bank PKO BP (marża 2,10 proc.). W przypadku kredytów dla rodziny z jednym dzieckiem ponownie na pierwszym miejscu znajduje się Deutsche Bank (marża 1,59 proc.). Na drugim uplasował się Eurobank z marżą 1,76 proc., a na trzecim Bank Pekao SA (1,89 proc.).

Podsumowanie
Najwięcej wniosków o dofinansowanie złożono w trzech województwach: mazowieckim, pomorskim i wielkopolskim.
Najkorzystniejszy kredyt w ramach MdM dla singli i małżeństw ma w ofercie Deutsche Bank.
Prorodzinne cele programu w pierwszym półroczu nie zostały zrealizowane – 55 proc. podpisanych umów kredytowych w ramach MdM zawarto z osobami samotnymi, a tylko 45 proc. z małżeństwami.

Źródło: Raport „Mieszkanie dla Młodych”: 
http://www.comperia.pl/mieszkanie-dla-mlodych-i-bezdzietnych-raport-comperiapl.html