Na pewno nie raz, nie dwa zastanawiałeś się, co zrobić, żeby mieć więcej wolnego czasu. Poniżej podaję kilka sposobów.

Pracuj 2 razy szybciej.

Cokolwiek wykonujesz, rób to sprawniej. Dzisiaj mamy system pracy „od-do”. Pracujemy najczęściej od 8 do 16, w każdym razie osiem godzin dziennie. Zapytaj swojego szefa, czy nie mógłbyś zrobić swojej pracy dwa razy szybciej i urwać się wcześniej. Pewnie nie wszyscy wyrażą na to zgodę, ale pomyśl, co by było, gdybyś faktycznie pracował intensywniej. Czy niewolnego czasu okazałoby się, że masz więcej czasu dla siebie?

Zauważyłem, że niektórzy zbyt wolno chodzą, piszą, mówią – zbyt wolno działają. Zastanów się, czy jesteś w stanie zwiększyć swoje tempo pracy. Będziesz mieć wówczas więcej czasu do wykorzystania w dowolny sposób.

Licz swój czas.

Doba ma 24 godziny. Jak je spędzasz? Załóżmy, że poświęcasz 8 godzin na pracę i potrzebujesz 2 godzin na dojazdy, robienie zakupów i odbieranie dzieci ze szkoły. Kolejne 4 godziny spędzasz z rodziną – dodam, że to jest niezwykle istotny moment dnia! Powiedzmy, że sypiasz 7-8 godzin. Tym sposobem łącznie wykorzystujesz 21-22. Co się dzieje z tymi 2-3 dodatkowymi? Gdzie one uciekają? Zastanów się nad tym. Jeślibyś spędzał je na powiększaniu majątku lub na realizowaniu swojej pasji, to czy Twoje życie nie byłoby przyjemniejsze?

maratonwiwn2022

Przestań robić rzeczy mało efektywne.

Być może ten czas, który ucieka Ci przez palce, spędzasz w bezsensowny sposób. Czas… tak niewiele go mamy, tak szybko się starzejemy, tak prędko dorastają nasze dzieci. Czas jest nieoceniony. Pytanie, ile Ci go jeszcze w życiu zostało. Może w wolnych chwilach oglądasz telewizję albo przeglądasz bez celu Facebooka. Niekiedy oczywiście trafiamy tam na cenne informacje, ale ile razy marnujemy tam bezcenne godziny! Zastanów się, czy nie poświęcasz zbyt dużo czasu na plotkowanie, spotkania, które nie wnoszą nic do Twojego życia. A może za długo sypiasz? Optymalna liczba godzin snu, przynajmniej dla mnie, wynosi 8. Ale są i tacy, którzy potrzebują 6 czy 7. Być może przeznaczasz na sen aż 11-12 godzin – pomyśl, czy da się krócej.wolnego czasu

Kiedy już uda nam się wygospodarować „czas wolny”, warto mądrze go wykorzystać. Oczywiście o tym, co powinieneś robić, wiesz najlepiej Ty sam. Mogę Ci doradzić, jak spędzić te chwile jak najefektywniej.

Możesz czytać książki – powinieneś być oczytany, wiedzieć, co się dzieje na świecie. Zachęcam do oglądania mądrych filmów specjalistycznych, które wzbogacą Twoją wiedzę. Dobrze jest także spotykać się z wartościowymi ludźmi – zapisz się do różnych grup tematycznych, które sprawią, że będziesz się rozwijał. Niezwykle istotnym elementem Twojego rozwoju osobistego są różnego rodzaju warsztaty, w których powinieneś brać udział. Jeżeli coś szczególnie Cię interesuje, znajdź odpowiednie szkolenie i poszerzaj wiedzę w danym zakresie.

wolnego czasu

 

Znajdź mentora, który przeprowadzi Cię przez szlaki, które sam przetarł, i pomoże Ci popełnić jak najmniej błędów. Taka osoba wskaże Ci właściwe ścieżki – dzięki temu będziesz mógł się rozwijać jeszcze szybciej i jeszcze lepiej.

Zadbaj o zdrowie. Ale też znajdź taki moment w ciągu dnia (15-30 minut), w którym będziesz się po prostu nudził, w którym pozwolisz, żeby Twoje myśli swobodnie płynęły przez umysł – usłysz je, zauważ, czego potrzebujesz, porozmawiaj sam ze sobą. Wsłuchaj się w swój wewnętrzny głos, który podpowie Ci, co powinieneś robić w najbliższym czasie. Pamiętaj, że kreatywne myśli przychodzą często, kiedy jesteś całkowicie wyłączony – podczas brania prysznica czy uprawiania sportu.

Być może nie masz w tej chwili wolnego czasu, być może jesteś zapracowany. Pamiętaj jednak, że Twój etat może sprawić, że szybko osiągniesz wolność finansową, ponieważ z etatem związana jest zdolność kredytowa, którą możesz wykorzystać podczas inwestowania. Możesz pozyskać kapitał obcy i obracać swoimi środkami. Ja specjalizuję się w doradzaniu, jak wykorzystać nieruchomości do zwiększania swojego majątku osobistego. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, odezwij się do mnie!

Przeczytaj również:

wolnego czasu