Do napisania tych kilku zdań zmotywowała mnie Monika … Jeszcze do niedawna, być może w części uważałem tak jak Ona. Napisała: „Nie masz kasy! Nie masz zdolności kredytowej! Nie masz problemów! Masz szczęście!

Planuj nim życie zaplanuje za Ciebie

Przyjrzyjmy się takiej oto sytuacji: Trafiasz do lekarza, który diagnozuje u Ciebie rzadko wyleczalną chorobę. Możesz próbować walczyć z chorobą, bo kto by nie próbował? Jesteś ubezpieczony w ZUS-ie – państwo z chęcią Ci pomoże. Jednak z czasem okazuje się, że leki którymi nasza służba zdrowia dysponuje, nie są zbyt skuteczne. Istnieją skuteczniejsze leki ale musisz sam ich zakup sfinansować. Jedna terapia to koszt 500 tys zł.

Możesz wyjechać zagranicę i tam szukać pomocy u sąsiadów. W państwach bardziej rozwiniętych podejmuje się leczenie chorych bardziej skutecznymi, droższymi lekami. . Jeśli leczenie trwałoby 11 miesięcy, a pobyt Twój tam to minimum 4 tys zł miesięcznie, to koszt łączny sięgnie i tak nie małej kwoty bo 50 tys zł. Co wtedy? Pożyczysz? Ukradniesz? Poddasz się? Umrzesz? Zanim przyjdzie chwila w której faktycznie życie postawi przed Tobą taki czy inny podobny problem dotyczący Twojej osoby, albo Twoich bliskich zastanów się: Co dzisiaj możesz zrobić pożytecznego, aby w przypadku zaistnienia takiej oto sytuacji bez stresu stawić problemowi swoje czoło?.

„(…) Pieniądze szczęścia nie dają, ale ułatwiają życie.” Możesz dzisiaj siedzieć z założonymi rękami patrząc w telewizor albo inaczej spożytkować czas, po prostu zarabiając. Zarobki możesz spożytkować jak chcesz; sprzedając, reinwestując, dobrze się bawiąc albo czyniąc dobrze, w sposób taki jaki nie możesz czynić nie mając pieniędzy.

Konsumpcja, a inwestycja

To o czym Monika mówi jest zrozumiałe, jeśli swoją zdolność kredytową przeznaczasz na konsumpcję czyli kupowanie pasywów. Czym są pasywa? Może być to drogi samochód w kredycie, dom lub mieszkanie w kredycie, które nie dodają do Twojego portfela pieniędzy, a wręcz przeciwnie, wysysają z niego nie. Drogi samochód traci na wartości, serwis tego auta kosztuje niemałe pieniądze. Niestety zamiast korzyści w postaci dodatkowych zysków pieniądze są wysysane z Twojego portfela. Podobnie jest z nieruchomościami, w których mieszkamy, co może rodzić problemy finansowe. Czy tak wygląda życie Twoje, Twoich bliskich, sąsiadów i przyjaciół? Pracują codziennie po to aby spłacać kredyty zaciągnięte na zaspokojenie potrzeb lub przyjemności? Dołóż do tego masę dostępnych na rynku gadżetów typu kino domowe, komputery, telefony, a na końcu tanie bądź drogie wycieczki zagraniczne – bo przecież należy mi się odpoczynek po całym roku pracy. Prawda?

Pieniądz, który pracuje

Inaczej sprawa wygląda, gdy kapitał, który posiadasz pomnażasz w mądry sposób. Sprawiasz, że pieniądze dla Ciebie pracują. Mogą one oczywiście leżeć w przysłowiowej skarpecie na rachunku bankowym, na lokacie 5% lub mogą pracować osiągając wyższe stopy zwrotu. Ty decydujesz i o swoim losie i o losie swoich pieniędzy!

Warto pamiętać o prostej rzeczy, wystarczy szukać okazji. Gdzie ich szukać? Można na rynku nieruchomości, można handlując różnymi towarami i usługami zamiast siedzieć przed telewizorem możesz pomnażać swój kapitał. Czy zastanawiałeś się ile doba ma godzin? Odpowiesz: 24 – tu nie odkryłem Ameryki. Ile czasu poświęcasz na pracę? Odpowiesz 10 z dojazdami… ok, a ile na sen? 7 … policzmy: 24-10-7=7 Jeśli nawet przez 2 godziny jesz i odpoczywasz nadal zostaje Ci dodatkowe 5 godzin. Co robisz przez te 5 godzin? Zazwyczaj nic. Uciekają. A przecież możesz je spożytkować inaczej.

Oczywiście możesz zadać pytanie – a co z czasem dla rodziny? Czas dla rodziny musi być. To Ty zadecyduj ile tego czasu poświęcisz rodzinie i kiedy. Jeśli masz dzieci – poświęć im godzinę dziennie oraz cały weekend. W pozostałym czasie dziećmi niech zajmuje się żona/mąż. A Ty jeśli jesteś odpowiedzialny za zarabianie w rodzinie to pracuj, ale nie tylko zasuwając bezmyślnie, ale mądrze podejmując decyzje inwestycyjne. Na początku będzie ciężko … potem coraz łatwiej, aż w końcu to pieniądze same będą dla Ciebie pracować, a Ty będziesz miał dużo czasu na wszystko.

 

Wniosek z tego wynika taki, że zanim zaczniesz odpoczywać i się bawić – musisz trochę ciężko popracować. Same pieniądze jak i kredyty nie są złe. To pieniądze w naszych rękach i cel zaciąganych kredytów sprawia, że albo mamy problemy albo cieszymy się z ich istnienia. Powodzenia!

 

Polecam do przemyślenia oto takie artykuły:

– dla tych którzy mają pieniądze i nie wiedzą co z nimi zrobić:  Masz gotówkę – nie wiesz co z nią zrobić? oraz Oferta 14% rocznie

– dla tych którzy nie mają pieniędzy i nie wiedzą jak je zarobić: Dobre na start