Jeżeli mieszkanie nie jest nowo wyremontowane, a chcesz sprawić, by było bardziej atrakcyjne – odmaluj ściany. Wielu potencjalnych sprzedawców zapomina o tym lub nie chce za wszelką cenę odświeżyć mieszkania, przez co nieruchomość traci na atrakcyjności. Wystarczy po prostu pomalować ściany na biało, tam gdzie jest to możliwe. Jeśli zatem obecne są ubytki tynku, uzupełnij je. Mieszkanie, które jest czyste, zadbane, odświeżone i odmalowane, bardziej przemawia do potencjalnego klienta, co wiem z własnego doświadczenia. Takie lokum o wiele lepiej wypada w porównaniu z tymi, które nie są odświeżone albo mają ciemne kolory. Należy pamiętać, że szczególnie kobiety, które przychodzą oglądać nieruchomość potencjalnie zainteresowane kupnem, będą zwracać uwagę na estetykę pomieszczeń. Biały kolor jest uniwersalny, wystarczy więc pomalować pomieszczenia farbą podkładową, co nadaje mieszkaniu świeżości. Pamiętaj, że prawie każdy chciałby sam zadecydować o kolorze swojego lokum.

Ważną sprawą jest zatem dać tę satysfakcję przyszłym lokatorom. Gdy kupujemy mieszkanie, chcielibyśmy, aby było już przygotowane pod klucz, tylko wejść i mieszkać. Remonty, malowanie, czyli wszystko to, co związane z brudną pracą, nie jest przez nas lubiane. Zazwyczaj wynika to z chęci wprowadzenia zmian w lokalu, w którym mieszkamy już jakiś czas. Najszybciej uzyskamy to poprzez zmianę koloru ścian, odświeżenie wystroju. Jeśli przebywamy w miejscu przeznaczonym do remontu, sytuacja jest o wiele trudniejsza, ponieważ znajdują się tam meble i rzeczy codziennego użytku. Decyzja o remoncie wiąże się z tym, że przez pewien czas będziemy musieli mieszkać w brudzie, kurzu i nieporządku. Przypominamy sobie wtedy wszystkie meble okryte folią, trudności w myciu się, chłód, brak dywanów, po których miło się chodzi. To zniechęca nas do przeprowadzania jakichkolwiek działań…

Sam pamiętam, jak nieraz przechodziłem takie remonty, szczególnie w dzieciństwie. Teraz, gdy wchodzę do nowo odmalowanego mieszkania, jest to nowe miejsce, w którym planuję żyć. Wiąże się to oczywiście z przeprowadzką, choć to całkowicie inny rodzaj sytuacji.

Nie wiem, czy w dzieciństwie bardziej zniechęcała mnie kwestia remontu, czy to, że co chwila musiałem sprzątać. Nie mogłem też odnaleźć swoich rzeczy, które były pochowane i niedostępne gdzieś głęboko na półkach. Wydaje mi się, że te czynniki ogólnie odstraszają wszystkich od idei remontu. Inaczej jest, gdy wprowadzamy się do zupełnie nowego lokum, gdzie mamy prawo zdecydować o kolorystyce i wystroju wnętrza. Nie polecam malować ścian ostateczną farbą, ze względu na to, że właściciele – potencjalni nabywcy, przyszli lokatorzy – będą sami chcieli odmalować te ściany, niekoniecznie własnymi rękoma, ale zgodnie z własnymi oczekiwaniami i gustem.

Pamiętaj o kolorystyce ścian mieszkania. Ciemne kolory przytłaczają i sprawiają, że pomieszczenia stają się mniejsze, a jasne kolory dają wrażenie większej przestrzeni. Nigdy nie zapominajmy o tym, zarówno w przypadku domu, mieszkania lub innego lokalu.

Z e-booka  „10 udogodnień, które podniosą wartość Twojej nieruchomości” – Wojciech Orzechowski

Zobacz e-booka i dowiedz się więcej