Kwestia podatków to temat rzeka. Jest mnóstwo różnego rodzaju sytuacji. Warto wiedzieć, jak może wyglądać scenariusz w różnych przypadkach. Niedawno otrzymałem takie zapytanie:

Ostatnio, uciekając przed podatkiem ze sprzedaży starego mieszkania, zakupiłem nowe na własny cel mieszkaniowy. I teraz moje pytanie: czy jest gdzieś informacja, jak długo mam spełniać owy cel mieszkaniowy w nowym mieszkaniu, by po czasie móc je sprzedać bez ryzyka, że fiskus cofnie ulgę? Nie byłoby mi do śmiechu, gdybym sprzedał to nowe mieszkanie i po czasie dostał informację, że muszę zapłacić podatek dochodowy nie tylko od potencjalnego zarobku na „nowym” mieszkaniu, ale od obydwu – od sprzedaży „starego” i „nowego” mieszkania – plus ewentualne kary.

Poprosiłem doradców podatkowych z biura e-bilans.pl, aby skomentowali tę sprawę.

Nie ma w ustawie zapisu mówiącego o terminie zamieszkania w nieruchomości przeznaczonej na własny cel mieszkalny. Nieruchomość ma spełniać definicję własnego celu mieszkaniowego – ma służyć faktycznemu zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Podatnik, który nabywa lokal mieszkalny dla własnych potrzeb, ma w tym lokalu faktycznie mieszkać. Lokal, który nie jest zamieszkały przez podatnika, jest niewykorzystywany przez niego do zamieszkania lub jest wykorzystywany do innych celów niż zaspokojenie własnych potrzeb podatnika (np. zamieszkują go inne niż podatnik osoby), nie jest lokalem, którego zakup mógłby zostać uznany za realizację własnego celu mieszkaniowego.

Wiadomym jest, że może być różnie i może nastąpić sytuacja że będzie Pan np. zmuszony do sprzedaży nieruchomości.

Proszę natomiast pamiętać, że jeśli przeznaczył Pan środki ze sprzedaży na wydatkowanie na własne cele mieszkalne, zostanie to skontrolowane przez US po upływie okresu, kiedy wydatek musiał zostać spełniony.

Wiceprezes Zarządu – Anna Wolska-Sławek