W tym roku po raz ostatni skorzystaliśmy z tzw. ulgi meldunkowej. Składając PIT-39 dotyczący rozliczeń za sprzedaż nieruchomości w przyszłym roku będziemy mogli skorzystać tylko z ulgi mieszkaniowej.
Ulga mieszkaniowa zamiast meldunkowej
Ulga meldunkowa dawała prawo nie płacenia podatku od sprzedaży mieszkania, lokalu czy domu, dla tych, którzy transakcję sprzedaży przeprowadzili przed mniej niż 5ciu laty i posiadali zameldowanie w danym miejscu, nie krócej niż rok. Takie rozwiązanie było bardzo korzystne. Pod koniec 2013 roku ulga została zlikwidowana.
Zamiast niej pojawiła się ulga mieszkaniowa, które może nas uchronić przed płaceniem podatku od sprzedaży nieruchomości.
Zasady ulgi mieszkaniowej
1. Jeśli zamierzamy sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od końca roku, w którym je kupiliśmy nie będziemy musieli zapłacić podatku od sprzedaży, który wynosi 19%.
Taka sytuacja ma miejsce gdy gotówka z transakcji sprzedaży zostanie wydana na cele mieszkaniowe np. zakup nowego lokalu w ciągu 2 lat od sprzedaży.
2. Opodatkowaniu podlega dochód. Dochód jest to różnica między przychodem czyli gotówką za sprzedaż a kosztami jego uzyskania czyli pieniędzmi przeznaczonymi na zakup plus koszty.
3. Ulga nie obowiązuje jeśli sprzedaliśmy mieszkanie w ciągu 5 lat od końca roku, w którym doszło do jego zakupu.
O czym należy pamiętać to fakt, że czasem dzięki zmianom cen nieruchomości, sprzedaż lokalu, mieszkania czy domu nie dostarczy nam żadnego dochodu. W takim przypadku nie będziemy zmuszeni płacić podatku.
Czym jest sprzedaż nieruchomości?
W sensie prawnym sprzedaż oznacza:
- zbycie prawa własności,
- prawa do spółdzielczego własnościowego np. mieszkania,
- praw do domu w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania.
Pamiętajmy, że 19 % podatek od sprzedaży nieruchomości wiąże się tylko i wyłącznie z dochodem uzyskanym w wyniku transakcji. W skład tego podatku nie wchodzi dochód np. ze stosunku pracy.
PIT 39 zamiast oświadczenia
Jak już zostało wcześniej wspomniane, aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej należy wykazać, że środki ze sprzedaży zostały przeznaczone na zakup nowego lokum. Czy potrzebne jest nam specjalne oświadczenie? Nie, wystarczy, że w w PIT-39 rozliczymy sprzedaż, czyniąc to do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, w którym sprzedaż wystąpiła.
Liczymy samodzielnie kwotę zwolnienia. W przypadku gdy to transakcji zakupu nowej nieruchomości jeszcze nie doszło, musimy uwzględnić planowaną kwotę w obliczeniach, a później zawrzeć ją w korekcie.
Złóż PIT-39
Jeśli spóźnimy się z terminem składania PIT-u, ulga nie przepadnie, gorsze konsekwencje poniesiemy jeśli nie złożymy go wcale. Czeka nas postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowe, zgodnie z art. 54 kodeksu karnego skarbowego.
Polecam wszystkim składać PIT-y w terminie. Wysokość nałożonej kary może być zależna od wysokości kwoty podatku, której nie zapłaciliśmy. Jeśli mamy to szczęście, nie złożyliśmy jeszcze oświadczenia podatkowego, a Urząd nas nie ściga, można złożyć tzw. czynny żal z deklaracją i opłacić podatek z odsetkami. Tylko wtedy unikniemy kary.
Na koniec dodam tylko, że jeśli zarabiasz dużo pieniędzy, to nieuniknionym jest nie płacenie podatków. Pamiętaj też, że wysokość dochodu jak i odprowadzonego podatku – ma wpływ przy ocenie Twojej zdolności kredydowej.
Niestety informacje w artykule są niescisle i dla osob majacych zakup z 2007 i 2008 spowodują postepowanie skarbowe -> bo przepisy z lat kolejnych nie zmieniaja faktu o wymaganym ponad 12m okresie zameldowania. Jezeli tego nie bylo to nawet za 50lat zaplacisz podatek 19% + odsetki i kara . Milego dnia . Dotyczy zakupów z powyzszych 2lat.
A czy da się ten podatek 19 % ominąć całkowicie w taki sposób: przy sprzedaży mieszkania skorzystać z ulgi mieszkaniowej – czyli w ciągu dwóch lat kupić kolejne mieszkanie, następnie sprzedać to kolejne mieszkanie..?
Bardzo dziękuję za odpowiedź,w takim razie moja księgowa wprowadziła mnie w błąd informując,że muszę zapłacić VAT od zysku .O 30% wiedziałam:) Zakupiłam twoją książkę ,przeczytałam kilka razy,rady zastosowałam w praktyce, sprawdziły się;)
Pozdrawiam
cieszę się:)
Mam pytanie czy jeśli założę działalność gospodarczą i będę handlować starymi mieszkaniami to przy rozliczeniach z US płacę podatek 19% i VAT od różnicy sprzedaży czyli zysku? Krótko mówiąc ponad 40% zysku muszę odprowadzić do US? Czy dobrze rozumuje?
Obrót na rynku wtórnym, jeśli mieszkanie było już zamieszkałe, jest zwolniony jeśli chodzi o VAT. Czyli posługujemy się stawką zw. Odprowadzamy tylko 19 % podatku dochodowego od zysku. VAT może jednak dojść, jeśli nakłady na remont przekroczą 30% ceny zakupu nieruchomości, więc trzeba uważać.
Witam
a ile takich transakcji można zrobić jako osoba fizyczna?
czy US po którejś takiej operacji tylko „delikatnie” zmusza do założenia DG , czy nakłada jakieś kary wstecz ?
a np. gdy w 2014 kupiłem powiedzmy 7 mieszkań i sprzedam wszystkie w 2010 z zyskiem powiedzmy 100% to nie zapłaci się żadnego podatku dochodowego ?
Pozdrawiam
Osobiście 3 nieruchomości rozliczyłem w ten sposób po sprzedaży w ciągu 6 lat. Jednak z informacji od innych i od księgowego wiem, że jest to jazda po bandzie. Wszystko zależy od urzędników. 2-3 mieszkania kupowane i sprzedawane po sobie uznawane są jako prowadzenie działalności handlowej. Sądzę, że z siedmioma by nie przeszło, aczkolwiek wszystko również zależne jest od interpretacji prawnych naszych prawników. Trzeba mieć dobry zespół. Teoretycznie odpowiadam – wszystko jest możliwe. W praktyce może się okazać, że nie.
Każda sprzedaż musi być rozliczona w Urzędzie Skarbowym, bo o każdej Urząd Skarbowy wie od informacji przekazanych przez notariusza. Urząd Skarbowy może nałożyć karę do 5 lat wstecz.
Pierwsze pytanie: jedno. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej mówi jasno, że jeśli coś robimy w celach zarobkowych więcej niż raz, czyli powielamy te działania – to trzeba mieć działalność zarejestrowaną. Urząd może się przyczepić ale nie musi. Kary mogą być do 5 lat wstecz.
Nie da się kupić w 2014 r. i sprzedać w 2010 🙂 … natomiast czas nie ma wpływu na wielkość podatku. Chyba, że mieszkasz w takim mieszkaniu 5 lat i sprzedajesz po 5 latach wtedy podatku nie płacisz. Ulga mieszkaniowa dotyczy tylko mieszkań na własne cele mieszkaniowe. Ogólnie 19% od zysku należy zapłacić.
Jeśli działasz w małej miejscowości to US wyłapie szybko transakcje nawet na 3-4 mieszkania w dużych miastach np. wojewódzkich te 3-4 transakcje nie będą robić „wrażenia” na urzędnikach