Pierwszy etap Warsztatów Inwestowania w Nieruchomości składa się m.in. z 40h filmów, podczas których zdobywa się pełną wiedzę z zakresu skutecznego inwestowania na rynku nieruchomości. Jeden z Uczestników WIWN® podczas oglądania filmu nr 24. zadał pytanie: Zakładamy działalność gospodarczą, ale jednocześnie pracujemy na pełnym etacie, to płacimy tylko składki zdrowotne, czyli zamiast 1100/mies, płacimy 350/mies – czy dotyczy to rownież pracy na pełny etat za granicą?
Odpowiedzi udziela aplikant radcowski Michał Przybysz z www.chudzik.pl
Rzeczywiście osoby pracujące w Polsce, osiągające z tytułu umowy o pracę co najmniej minimalne wynagrodzenie z pracę, nie są zobowiązane do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od prowadzonej dodatkowo działalności gospodarczej, jednakże ciąży na nich w takiej sytuacji obowiązek zapłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne.
W wypadku osoby będącej pracownikiem w kraju Unii Europejskiej (bo rozumiem, iż o takim kraju w tym wypadku jest mowa) sytuacja, co do zasady, kształtuje się nawet bardziej korzystnie.
Zgodnie bowiem z art. 13 ust. 3 rozporządzenia parlamentu europejskiego i rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r.
w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, „Osoba, która normalnie wykonuje pracę najemną i pracę na własny rachunek w różnych Państwach Członkowskich podlega ustawodawstwu Państwa Członkowskiego, w którym wykonuje swą pracę najemną”. Brak jest dodatkowo w tym wypadku wymogu, zgodnie z którym wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika musiałoby odpowiadać minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Ponadto taka osoba nie musi opłacać w Polsce składek na ubezpieczenie zdrowotne. Z przepisów unijnych wynika bowiem wprost zasada, iż obywatele UE działający na jej obszarze podlegają ustawodawstwu jednego państwa członkowskiego.
Istnieją jednak pewne wyjątki od tej zasady przewidziane w rozporządzeniu 883/2004, wynikające ze specyfiki niektórych zawodów czy rodzajów zatrudnienia. Dlatego ostateczna odpowiedź na zadane pytanie nie jest możliwa bez dodatkowych informacji.
Ponadto należy pamiętać o wymaganiach przewidzianych dla polskiego przedsiębiorcy. Musi on bowiem dokonać wyrejestrowania z ZUS, zaś uzasadnieniem powinno być podjęcie zatrudnienia w innym kraju UE.
Ponieważ zdarza się, iż polscy przedsiębiorcy deklarują fikcyjne podjęcie działalności lub pracy najemnej na terytorium innego państwa członkowskiego, podczas gdy w rzeczywistości praca lub działalność wykonywana jest tylko Polsce, należy pamiętać, iż ZUS może weryfikować, czy zatrudnienie jest rzeczywiste, przede wszystkim w ramach współpracy międzynarodowej.
Z poważaniem / Kind regards,
Michał Przybysz
aplikant radcowski | legal trainee
Jeden dodatek. ZUS nie ma prawa dać opinie na do czy ta praca jest rzeczywiście wykonywana za granicą czy nie, mogą tylko zlecić to zadanie do odpowiednika tamtejszego kraju.
https://zus.pox.pl/zus/sad-najwyzszy-oplacanie-skladek-za-granica-w-celu-unikniecia-zus-jest-legalne.htm
Ja pracuje na etacie w Belgii a w Polsce mam zalozona DG, dostarczylam do ZUS europejski formularz A1 i nie place ZUS a dodatkowa skladke zdrowotna place w Belgii, Jest taniej bo w przeliczeniu ok 300 zl na kwartał.
W razie wątpliwości można zadzwonić na infolinię ZUS i tam dowiedzieć się konkretne – ja osobiście dzwoniłem i dostałem potwierdzenie tej informacji – pracując na etacie w Niemczech i zakładając DG w Polsce nie miałbym obowiązku płacenia ani składek zdrowotnych ani społecznych (zostałem jednak poinformowany aby sprawdzić czy przepisy niemieckie nie mówią czegoś dodatkowego na ten temat – czego jeszcze nie potwierdzałem).