Nie wszyscy nadają się do tego, żeby inwestować. Gdy rozpoczynam rozmowę z kandydatem na uczestnika warsztatów WIWN®, proszę go, aby wypełnił ankietę. Niektórzy się na to nie godzą, co za tym idzie – ja nie podejmuję z nimi współpracy. Dlaczego?

Dlatego że niezwykle istotne jest to, jak Ty oceniasz siebie, jakie masz cechy charakteru – to jest prawdziwy klucz do sukcesu. Nie Twoje doświadczenie ani nie to, czym się do tej pory zajmowałeś. Sukces osiągają ci, którzy są zmotywowani do działania, nie marudzą, są optymistycznie nastawieni do życia, do inwestycji i przede wszystkim działają, działają, działają! Oczywiście mają też odrobinę szczęścia. Czyli nic innego jak zbieg sprzyjających okoliczności. Ale szczęściu trzeba pomagać.

Wyszukuję takich ludzi, którzy są bezproblemowi, otwarci, zmotywowani, których nie trzeba specjalnie popychać. Oczywiście, zobowiązałem się, że w ramach Warsztatów przeprowadzę uczestników za rękę przez cały proces inwestycyjny, ale to nie znaczy, że będę wykonywał wszystkie czynności za Ciebie. Mogę wysyłać maile motywujące, zawierające odpowiednie instrukcje – to jest przede wszystkim szkolenie online. Wszelkie zadania musisz jednak wykonać sam i sam musisz się zmotywować, żeby wstać z łóżka i działać. Ale to już chyba nie jest trudne. Jeżeli widzisz, że wokół Ciebie są inni uczestnicy, którzy odnoszą sukcesy, którzy idą do przodu, to nabierasz chęci do tego samego i robisz wszystko, by podążać w tym kierunku.

Wymienię pięć cech idealnego inwestora. Zweryfikuj, czy je posiadasz i czy mógłbyś podjąć się inwestowania w nieruchomości.

  1. MYŚLENIE ROZWIĄZANIAMI.

    Nie może być tak, że utkniesz, poddasz się, powiesz, że już nie wiesz, co robić, i koniec. Powinieneś przyjąć w swoim umyśle taki tryb, który sprawia, że wyszukujesz rozwiązania. Co ciekawe, usłyszałem niedawno, że inteligentny człowiek znajduje mniej więcej pięć rozwiązań swojego problemu. Najczęściej mamy alternatywę „tak”–„nie” oraz jakiś dodatkowy wybór. Ale zastanów się, jak znaleźć kolejne możliwości, z kim to omówić. Zrób burzę mózgów i myśl kreatywnie.

  2. SAMODZIELNOŚĆ.Nikt niczego za Ciebie nie zrobi. Musisz sam wszystkiego dopilnować. Musisz znaleźć pośrednika, nawiązać z nim więzi, następnie musisz znaleźć perełkę, sam ją ocenić, przeprowadzić wyliczenia, kupić ją, wyremontować i sprzedać. Wymaga to niemałego wysiłku.
  1. SAMODYSCYPLINA.
    Czy jesteś przyzwyczajony do systematycznego wstawania i wykonywania swoich obowiązków? Ja nieraz przyglądam się osobom na etacie, które mają bardzo precyzyjnie poukładany dzień – to mi się podoba. Jeżeli Ty jesteś taką osobą, jeżeli jesteś w stanie wszystko sam sobie zaplanować i jeszcze to zrealizować, czyli masz samodyscyplinę, która sprawi, że posuniesz się do przodu, to myślę, że nadajesz się na inwestora.
  2. POZYTYWNA ENERGIA.
    Pamiętaj, że dobro wraca. Idealny inwestor dobrze myśli o innych, dobrze ich ocenia, jest osobą pogodną, a nie wampirem, który wysysa ze wszystkich wokół energię i optymizm.
  3. MOCNY SYSTEM WARTOŚCI.
    Należy dbać o swoje wartości osobiste. Czy jesteś słowny? Czy to, co mówisz, się sprawdza, jest zgodne z tym, co robisz? Jeżeli masz swoje zasady, które są dla Ciebie święte, to myślę, że może Ci to ogromnie pomóc w Twojej drodze inwestowania w nieruchomości.

Podsumowując: nie jest istotne to, jakie masz doświadczenie, wykształcenie, czy zajmowałeś się nieruchomościami, czy nie. Pytanie, czy podołasz, czy wytrwasz, czy będziesz zdyscyplinowany, czy masz wartości, czy masz takie cechy charakteru, które ułatwiają nawiązywanie relacji. Jeżeli nie masz wiedzy, możesz ją pozyskać. Jeżeli nie masz umiejętności miękkich (negocjacje, sprzedaż), możesz się tego nauczyć. Najważniejsze, żebyś wytrwał w swoich postanowieniach i działaniach.

Jeżeli jesteś zainteresowany Warsztatami Inwestowania w Nieruchomości, to spróbuj. Napisz do mnie, dostaniesz ankietę, na podstawie której stwierdzę, czy mogę z Tobą współpracować, a następnie otrzymasz ofertę.

Jak radzić sobie ze stresem, gdy jesteś inwestorem?

Otrzymałem sporo wiadomości, w których ludzie piszą, że niektóre doświadczenia dotyczące inwestowania w nieruchomości ich dołują, przygniatają, że nie mogą sobie z nimi poradzić. Wcale się nie dziwię – inwestowanie w nieruchomości wcale nie jest prostą rzeczą.

cechy

Niedawno spotkałem mojego znajomego, lekarza – wyglądał na przybitego. Powiedział mi, że jest bardzo zestresowany, bo podejmuje w szpitalu masę odpowiedzialnych decyzji, które potem mają wpływ na życie jego pacjentów, a on się zastanawia, czy to na pewno były właściwe decyzje. Obwinia się, jeśli coś idzie nie tak, jak należy.

Przy inwestowaniu jest podobnie. Nieraz są trzy, a nawet cztery drogi wyboru. Którą pójść? Nie jest tak łatwo zdecydować, o wiele łatwiej jest, gdy możesz to skonsultować. Ja zajmuję się pomaganiem uczestnikom WIWN® w inwestowaniu w nieruchomości. Każdy, kto ma jakieś wątpliwości, zawsze może do mnie napisać.

Zastanówmy się, jak radzić sobie ze stresem. Prowadzę swój biznes ok. 20 lat i byłem w różnego rodzaju okolicznościach. Nie raz się zdarzało, że okropnie się przejmowałem i nie mogłem spać. Ale czas zrobił swoje i dzisiaj jestem na takim etapie, że już się tak strasznie nie zadręczam i nie stresuję.

Zauważyłem, że jeżeli zachowa się równowagę we wszystkim, co nas otacza, czym się zajmujemy, to jest o wiele łatwiej radzić sobie ze stresem. Pamiętaj, że praca to nie wszystko. Jest jeszcze odpoczynek, rodzina. Warto też zadbać o zdrowe odżywianie, sport i sprawy duchowe. Niezwykle istotne w walce ze stresem jest porządne wysypianie się. Powstaje pytanie: czy to wszystko ma u Ciebie zachowany balans? Czy odpowiednio dużo czasu poświęcasz na sport, na rodzinę, nawet na relaks i hobby? To jest moment, kiedy odzyskuje się spokój i harmonię i ładuje się akumulatory.

Ja w luźniejszych chwilach uwielbiam zajmować się ogrodem. Podczas koszenia zapominam o wszystkim. Potrafi mnie również wciągnąć fotografia. Taki wolny czas, kiedy nie zajmujesz się swoim głównym biznesem, jest dla Ciebie błogosławieństwem. Umysł, który mocno pracuje, podczas odpoczynku sam generuje fantastyczne pomysły. Mnie najlepsze pomysły przychodzą właśnie podczas koszenia, a także pod prysznicem i w trakcie biegania. Musisz zadbać o relaks, nie może go zabraknąć w Twoim życiu.

W pozbyciu się stresu niezwykle pomocne jest również zdrowe odżywianie. Chodzi o to, by mieć zbilansowaną dietę (z odpowiednią ilością białek, węglowodanów i tłuszczów), wybierać jedzenie wysokiej jakości. Jeżeli masz problem z ułożeniem właściwych jadłospisów, udaj się do dietetyka. Zadbaj o to, ponieważ nadmierne przeciążanie organizmu cukrami albo niewłaściwym pożywieniem sprawia, że Twój umysł pracuje w zwolnionym tempie.

Nie stosuj używek. Ja nie spożywam alkoholu ani nie korzystam z innych używek. Co prawda, znajduję się w wyjątkowej sytuacji, gdyż 20 lat temu dopadł mnie wirus HCV, który był wówczas nieuleczalny. Przez długi okres walczyłem, jednak pozbycie się choroby nie było możliwe samo z siebie. Na szczęście przetrwałem i wynaleziono lek, który pokonał ten drobnoustrój. Cały ten czas musiałem się mocno pilnować. Lekarze mówili: „Jeśli będziesz pił alkohol, to wirus będzie działał w twoim organizmie osiem razy szybciej. A jeżeli sięgniesz po inne używki, to może być katastrofa”. Co ciekawe, lekarze zdrowej osobie nie odradzają stosowania alkoholu, dopiero gdy jesteś chory, masz pewne ograniczenia. A ja wiem, że to abstynencja usprawnia pracę mózgu – dzięki temu mam niespożyte zasoby energii.

Sen! Pamiętaj o śnie. Ja nie umiem normalnie funkcjonować, jeżeli śpię mniej niż sześć godzin. Optymalne jest dla mnie osiem. Zbyt długi sen też nie jest dobry, bo wtedy uciekają cenne godziny, w których mógłbyś robić coś pożytecznego dla Twojej lepszej przyszłości.

Bądź aktywny fizycznie, rozwijaj swoje pasje. Najważniejsze jest, by zachować równowagę pomiędzy wszystkimi sferami życia. Wtedy będzie ono wolne od stresu – po prostu lepsze. Na marginesie dodam, że pomocne mogą być także ziołowe preparaty, które mogą Cię wesprzeć, jeżeli zaczniesz się czymś zbytnio przejmować. Zapytaj swojego lekarza, może coś Ci poleci.

Artykuł pochodzi z 16-tego numeru Strefy Nieruchomości – Magazyn Inwestora
Facebook Stefy Nieruchomości
Przeczytaj również: Wolność finansowa nie jest najważniejsza